باز هم اخراج کارگران؛ اخراج ۷۰ تن از کارگران واحد تعمیرات مجتمع کشت و صنعت نیشکر هفت تپه

۷۰ تن از کارگران فنی مجتمع کشت و صنعت نیشکر هفت تپه که در واحد تعمیر و نگهداری ماشین‌آلات این کارخانه مشغول به کار بودند، بنا بر ادعای کارفرما مبنی بر فصلی بودن کار آن‌ها، اخراج و بیکار شدند.

به دستور کارفرمای نیروی انسانی مجتمع کشت و صنعت نیشکر هفت تپه، از روز شنبه ۴ خردادماه،۷۰ تن از کارگران واحد تعمیرات این کارخانه، به بهانه فصلی بودن شغل آن‌ها، از کار اخراج شدند.

مطابق این خبر، از صبح روز شنبه ۴ خرداد ماه ۹۹, نزدیک به ۷۰ کارگر فنی شاغل در واحد تعمیرات کارخانه نیشکر هفت تپه اجازه ورود به این مجتمع پیدا نکردند و از ورود آنها نهآ به کارخانه ممانعت به عمل آمد.

اخراج این کارگران و پیوستن آن‌ها به خیل عظیم کارگران بیکار، در حالی صورت می‌گیرد که این کارگران به عنوان کارگر فنی، جوشکار و تعمیرکار، بین ۲ تا ۳ سال سابقه کار دارند.

منابع خبری از مجتمع کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه گفتند: «واحد تعمیرات کارخانه نیشکر هفت تپه هنوز به کارگران فنی برای انجام تعمیر ماشین‌آلات و تجهیزات کارخانه، همزمان با اتمام فصل بهره‌برداری نیازمند است؛ اما کارفرما معتقد است ماهیت کار این کارگران، فصلی است و آن‌ها باید با پایان یافتن فصل بهره‌برداری نیشکر، مانند دیگر کارگران فصلی، محل کار خود را تا فصل کاری بعد، ترک کنند.»

کارگران اخراجی تصریح کردند: «یکی از عوامل کاهش بهره‌برداری سال زراعی جاری (که ۲۰ هزار تن شکر زرد تولید شد)، نتیجه بی‌توجهی کارفرما و سایر مسئولان مجتمع هفت تپه به تامین نیروی انسانی کافی بود.»

از قرار معلوم با پایان فصل برداشت نیشکر، جدا از این ۷۰ کارگر، طی یک ماه گذشته قرارداد کار حدود ۲ هزار کارگر فصلی، تا فصل بهره‌برداری بعدی خاتمه یافته و تعداد کارگران بیکار و یا اخراج شده از این واحد صنعتی، بیشتر خواهد شد.

اخراج کارگران، در شرایط بحرانی کنونی که بخشی از آن ناشی از شیوع ویروس کروناست، بدون درنظر گرفتن وضعیت معیشت کارگران و بدون هیچ‌گونه حمایتی از طرف دولت یا مدیران این مجتمع، ظلمی است که همه ساله بر این کارگران روا داشته می‌شود.

این کارگران، هیچگونه منبع درآمدی دیگری ندارند و با از دست‌ دادن شغل‌شان در این فصل سال باید مورد حمایت مدیران قرار می‌گرفتند تا بتوانند از پس تأمین هزینه‌های سرسام‌آور زندگی خود برآیند.

Share: