بالا بودن نرخ بیکاری علت اصلی روی آوردن جوانان به شغل های کاذب

شیوع کرونا و تعطیل شدن شهرها از ابتدای سال۱۴۰۰ تاکنون بسیاری از مشاغل و کسب و کارها را مورد تهدید قرار داده است. بالا بودن نرخ بیکاری و روی آوردن به مشاغلی کاذب از نتایج رکود اقتصادی است که کرونا قسمتی از آن است.

مرکز آمار، نرخ مشارکت اقتصادی (نرخ فعالیت) جمعیت ۱۵ ساله به بالا را منتشر کرد. طبق این طرح ۵۰۰ هزار نفر به بازار کار وارد شده‌اند. به این ترتیب نرخ مشارکت اقتصادی کل کشور نسبت به بهار ۹۹، نزدیک به ۰.۴ درصد افزایش داشته است. این آمار با نرخ مشارکت در بهار ۹۸ که ۴۴.۷  درصد بود فاصله زیادی دارد.

جمعیت فعال در بهار ۱۴۰۰ نسبت به بهار ۹۸ یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر کمتر است. ۴۸.۸ درصد از جمعیت شاغل در بخش خدمات، ۳۳.۲ درصد در بخش صنعت و ۱۷.۹ درصد در بخش کشاورزی در حال کار می‌باشند.

از هر ۱۰ ایرانی ۳ نفر کار می‌کند

 براساس آمار نرخ بیکاری در بهار ۱۴۰۰ نزدیک به ۸.۸ درصد برآورد شد. اما آمارها نشان می‌دهد که از هر ۱۰ ایرانی تنها ۳ نفر دارای شغل است. این عدد در مقایسه با کشورهای توسعه یافته و یا در حال توسعه بسیار پایین است. همچنین نرخ بیکاری  جوانان در سال ۱۴۰۰بالغ بر ۲۲ درصد است. براساس این آمار بیش از یک پنجم جوانان کشور بیکار یا بدنبال کار هستند.

 جمیعت بیکار در بهار ۹۹ نزدیک به ۲.۵ میلیون نفر بود. این آمار در سال۱۴۰۰به ۲ میلیون و ۲۹۱ هزار نفر رسیده است. بر اساس آمار نرخ بیکاری مردان در بهار ۱۴۰۰ نزدیک به ۷.۵ درصد رقم خورده است. با استناد به همین آمار می‌توان گفت  جمعیت مردان بیکار یک میلیون و ۶۲۲ هزار نفر برآورد می‌شود.

افزایش نرخ بیکاری در زنان

نرخ بیکاری زنان در بهار ۹۹ نزدیک به ۱۳.۷ درصد بود. اما در بهار ۱۴۰۰ این نرخ افزایش یافته و به ۱۵.۶ درصد رسیده است. به این ترتیب مشخص شد که علت کم شدن میزان  نرخ بیکاری مردان، جایگزین شدن آنها در کارها به جای زنان است.

بنا به آمار منتشره،  فارغ التحصیلان آموزش عالی بیش از ۴۰ درصد بیکاران کشور را تشکیل می‌دهند. همچنین این آمار نسبت به بهار ۹۹، بیش از ۴درصد افزایش داشته است.

لابی و جدال باندی علت افزایش نرخ بیکاری فارغ‌التحصیلان

یک استاد دانشگاه علامه در مصاحبه با سایت عطنا ۲۳ مرداد۱۴۰۰ به علت افزایش فارغ‌التحصیلان بیکار اشاره کرد. وی تصریح کرد: «اگر ما با حجم بالایی از این بیکاران مواجه هستیم، دلیل آن ضعف اقتصاد کشور همچون پایین بودن سرمایه‌گذاری، اقتصاد کوچک، فضای کسب و کار نامطلوب و ارتباط اقتصادی بد با دنیای خارج است.»

وی در ادامه به جنگ باندهای حاکمیت اشاره می‌کند. او ادامه می‌دهد: «در دهه 90 درگیری‌های داخلی در سطوح بالای قدرت، حاکمیت دوگانه، تنش‌ها و جنگ قدرت‌ برای کسب قوه مجریه وجود داشت که همه چیز را تحت تاثیر قرار داد. در آن دهه گاهی از اصطلاح دولت در دولت استفاده می‌شد که به نظر من بهتر است بگوییم دولت‌ها در دولت.»

به این ترتیب مشخص می‌شود لابی‌ها و جنگ قدرت درون نظام چه تاثیر مخربی بر سرنوشت جوانان کشور دارد. در تمامی دنیا جوانان و بخصوص فارغ‌التحصیلان سرمایه‌های‌ آن کشور محسوب می‌شوند. اما در ایران بدلیل بالا بودن نرخ بیکاری با فرار مغزها و جوانان مواجه هستیم. به این ترتیب  کشور با چالشی روبرو است که ضربه به ریشه‌های اجتماعی اقتصادی  کشور وارد می‌کند. جوانان بیکار ارتشی را تشکیل داده‌اند که بدنه همه اعتراضات از آبان ۹۸ تا اعتراضات مردم خوزستان می‌باشد.

Share: