بالا گرفتن شیوع کرونا علت رعایت نشدن استانداردهای ایمنی، بهداشتی در کارگاههای تولیدی

قربانی شدن استانداردهای ایمنی، بهداشتی کارگران در آستان کرونا

۶ کارگر مبل‌ساز بدلیل رعایت نشدن استانداردهای ایمنی، بهداشتی در آتش سوزی یک کارگاه در منطقه جاجرود جان باختند. این حادثه اگر با موج چهارم کرونا همراه نبود میتوانست به خبر اصلی بعضی از روزنامه‌ها تبدیل شود.

خالدی سخنگوی اورژانس علت حادثه را نبود درب اضطراری در سوله دانست. وی درتوصیف شدت حادثه گفت: «شواهد نشان می‌دهد که پس از حریق ۶ نفر از کارگران این کارگاه به قصد فرار و در امان ماندن از آتش به سوله کنار کارگاه پناه بردند که شدت حریق سبب شده تا مسیر خروج آن‌ها کاملاً مسدود و هر ۶ کارگر که ۲ زن و ۴ مرد بودند فوت کنند.»

بالا گرفتن شیوع کرونا موجب غفلت از نظارت بر کارگاه‌های تولیدی شده است. مرگ شش کارگر در زمانی‌ که روزانه بالای ۴۵۰ نفر فقط بدلیل ابتلا به کرونا می‌میرند بازتاب چندانی ندارد. این موضوع میتواند زنگ خطری برای جامعه کارگری و حوادثی پیرامون آن باشد. مرگ این شش تن را با حوادث سالهای قبل مقایسه کنید که چگونه باعث ایجاد موج اعتراض و مطالبه خواهی جامعه می‌شد.

عدم رعایت پروتکل‌های ایـمنی و بهداشتی بدلیل کرونا

بدلیل وضعیت وخیم اقتصادی و بیکاری گسترده بسیاری از کارگران از امکانات اولیه مانند ماسک و شوینده محرومند. وضعیت وخیم اقتصادی و گرانی روزانه تهیه این امکانات را به اولویت چندم کارگران تبدیل کرده است. عدم تهیه این امکانات کارگران را در مقابل کرونا بی‌دفاع گذاشته و امکان مبتلا شدن آنها را افزایش می‌دهد.

علی خدایی عضو هیات مدیره کانون عالی شورا‌های اسلامی از رها شدن کارگران در ورطه حوادث کارگری گلایه داشت. وی دراین رابطه گفت: «وقتی همه توجهات در بازار کار به سمت کرونا و اخبار سوء استفاده چند مدیربالادستی از توزیع واکسن در بازار کار معطوف باشد دیگر توقع چندانی از بابت رعایت اصول ایمنی در کارگاه مبل سازی وجود نخواهد داشت… اما بد نیست به موازات این مسئله نگاهی هم داشته باشیم به همه باید‌هایی که حالا به بهانه وخامت وضع اقتصادی کشور نادیده گرفته می‌شوند. باید‌هایی مثل اینکه شرایط کار یک کارگاه مبل سازی و مستعد آتش‌سوزی باید چگونه باشد، اما در عمل از سوی گردانندگان و متولیان نادیده گرفته می‌شود.»

سوانح کارگری در زیر سایه سنگین کشتار کرونا هیچ انعکاسی ندارد. این موضوع زنگ خطری برای جامعه کارگری است که بدلیل وخامت اوضاع اقتصادی استانداردهای ایمنی، بهداشتی به فراموشی سپرده شود.

Share: