بایدن می‌خواهد بداند که در صورت شکست احیای برجام اسرائیل دقیقاً چه می‌خواهد بکند

به گفتۀ منابع آگاه در کاخ سفید، جو بایدن در ملاقات امروز خود با نفتالی بنت می‌خواهد بداند که در صورت شکست احیای برجام واکنش اسرائیل دقیقاً چه خواهد بود. منابع آگاه در دولت اسرائیل ملاقات نخست وزیر این کشور را با وزرای دفاع و امور خارجۀ آمریکا و همچنین مشاور امنیت ملی این کشور در بارۀ ایران ثمربخش می‌خوانند و می‌گویند که دولت بایدن نیز شکست مذاکرات وین برای احیای برجام را بعید ندانسته و به همین خاطر از این پس توجه بیشتری به رویکرد و  طرح اسرائیل برای مهار برنامۀ اتمی ایران از خود نشان می‌دهد.

جو بایدن که آماج شدیدترین انتقادها به دلیل مدیریت آشوب زدۀ خروج آمریکا از افغانستان قرار گرفته، حاضر نیست برای احیای برجام شکیبایی چندانی در مقابل دولت ابراهیم رئیسی از خود نشان بدهد.

وزرای امور خارجه، دفاع و مشاور امنیت ملی آمریکا دیروز چهارشنبه به نفتالی بنت اطمینان دادند که دولت بایدن وسایل لازم را در اختیار اسرائیل خواهد گذاشت تا این کشور بتواند در مقابل تهدیدهای ایران از خود دفاع کند.

لیود آستین، وزیر دفاع آمریکا، پیش از ملاقات با نفتالی بنت گفت که وزارت دفاع آمریکا متعهد است که برتری کیفی نظامی اسرائیل را در مقابل تهدیدهای ایران و گروه‌های تروریستی نیابتی این کشور تضمین کند. لیود آستین با اشاره “به اقدام‌های نگران‌کنندۀ اتمی حکومت ایران و عملیات خصمانۀ آن در منطقه” گفت که “جمهوری اسلامی ایران باید پاسخگوی اقدام‌های تهاجمی خود در خاورمیانه و آب‌های بین‌المللی باشد.” لیود آستین حکومت ایران را مسئول حملۀ پهپادی سی‌ام ژوئیه گذشته به نفت‌کش “مرسر استریت” در سواحل عمان دانست که در نتیجۀ آن دو غیرنظامی انگلیسی و رومانیایی کشته شدند.

وزیر دفاع آمریکا همچنین گفت که این کشور مصمم است که مناسبات راهبردی خود را با اسرائیل تقویت کند، ضمن این که آمریکا نسبت به امنیت اسرائیل و حق این کشور در دفاع از خود حساس است. دو مقام ارشد کاخ سفید، دیروز چهارشنبه بیست و پنج اوت اعلام کردند که خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان باعث خواهد شد که واشنگتن منابع بیشتری در اختیار متحدان منطقه‌ای خود به ویژه اسرائیل بگذارد.

نفتالی بنت، در ملاقات دیروز خود با وزیر دفاع آمریکا با او دربارۀ نحوۀ مقابله با سیاست‌های تهاجمی تهران در منطقه و  جلوگیری از برنامۀ اتمی ایران گفتگو کرد.

rfi

Share:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *