خبرگزاری رویترز روز دوشنبه به نقل از منابع آگاه نوشت: دولت جو باید تصمیم نهایی را برای حذف دولت های کوبا، ونزوئلا و نیکاراگوئه از اجلاس سران آمریکا اتخاذ کرده است.

رویترز به نقل از منابع آگاه از این تصمیم بایدن نوشت: بایدن در حالی سه کشور را از این اجلاس محروم کرده که رئیس جمهوری مکزیک تهدید کرده بود اگر همه کشورهای نیمکره غربی به اجلاس سران دعوت نشوند، وی نیز در آن حضور نخواهد یافت.

تصمیم آمریکا برای حذف سه کشور به دنبال هفته ها مذاکرات فشرده اتخاذ شده و این خطر را دارد که به تحریم اجلاس سران به میزبانی آمریکا منجر شود.

این اجلاس قرار است در لس آنجلس برگزار شود و آندرس مانوئل لوپز اوبرادور رئیس جمهوری مکزیک و برخی از سران آمریکایی ممکن است از حضور در آن خودداری کنند.

نقشی که آمریکا به عنوان کشور میزبان نهمین اجلاس سران قاره آمریکا (ششم تا دهم ژوئن/ ۱۶ تا ۲۰ خرداد) ایفا کرده است نشانه شکاف در روابط میان این کشور و کشورهای آمریکای لاتین است که از قبل رو به وخامت گذاشته بود.

میگل دیاز کانل، رئیس جمهور کوبا، ماه گذشته گفت که حتی در صورت دعوت هم به این کشور نمی رود و آمریکا  را به «فشار بی رحمانه» برای غیر فراگیر کردن اجلاس متهم کرد. کوبا در دو اجلاس گذشته شرکت کرده بود.

این تصمیم آمریکا برای حذف این سه کشور در اجلاس سران آمریکا اولین بار توسط شبکه خبری بلومبرگ گزارش شد. کاخ سفید به درخواست ها برای اظهار نظر پاسخی نداد.

جنجال ها بر سر فهرست میهمانان، به هدف آمریکا برای استفاده از نشست سران جهت ترمیم روابط با آمریکا لاتین آسیب رسانده است؛ روابطی که  در دوران سلف بایدن، دونالد ترامپ آسیب دیده و اهدافی همچون تقویت مجدد نفوذ ایالات متحده و مقابله با چین را مخدوش کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.