محمدرضا مرتضوی، رئیس انجمن آردسازان ایران اعلام کرد که قیمت آرد برای تولیدکنندگان، اصناف و صنایع پنج برابر افزایش یافته است.

بر این اساس، قرار است قیمت هر کیلو آرد برای کارخانه‌ها، از ۲۵۰۰ تومان به ۱۲ هزار تومان افزایش پیدا کند.

به گفته مرتضوی، یکی از پیامدهای افزایش نرخ آرد، دو برابر شدن قیمت ماکارونی خواهد بود.

به گزارش العربیه، مقامات ایرانی مدعی شده‌اند که قیمت نان در سال جدید افزایش پیدا نخواهد کرد، بنابراین به‌نظر می‌آید قیمت آرد ارائه شده به نانواهایی شامل این تغییر نخواهد بود.

با این وجود کاربران شبکه‌های اجتماعی از افزایش قیمت نان خبر داده‌اند.

مرتضوی در این زمینه گفت، اگر نان در برخی نانوایی‌ها گران‌تر شده، به دلیل «افزایش دستمزد و نرخ سوخت» بوده است.

«تجارت‌نیوز» در گزارشی اعلام کرده که برخلاف نرخ خرید تضمینی گندم در ابتدای سال جاری، قیمت خرید آرد در یک ماه ابتدایی سال، ۵۷ درصد افزایش یافته است.

تجارت‌نیوز در ادامه، ادعای دولت ایران مبنی بر عدم تغییر قیمت نان در ایران را زیر سوال برده است.

آرد تنها کالایی نیست که قرار است افزایش قیمتی چند برابری داشته باشد.

افزایش ۵۰ درصدی چای نیز حاکی از آغاز موج جدیدی از گرانی‌ها در کشور است.

رحمت سمیعی، رئیس هیئت‌مدیره سندیکای کارخانه‌های چای شمال اعلام کرد، قیمت چای سیاه در سال ۱۴۰۱، افزایشی ۵۰ درصدی خواهد داشت.

او همچنین نسبت به افزایش نامتوازن قیمت برگ‌های مرغوب در برابر بی‌کیفیت گفت، سیاست نادرست قیمت‌گذاری باعث خواهد شد تا کشاورز برگ چای درجه ۲ را کاشت دهد.

سمیعی به سایت «دیده‌بان» گفت، از افزایش قیمت چای، ۲۵ درصد آن سهم دولت خواهد بود.

ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران در زمان انتخابات اخیر این کشور وعده داده بود که ضمن قطع تاثیر عوامل خارجی مانند مذاکرات اتمی وین و توافق هسته‌ای بر اقتصاد کشور، قیمت کالاهای اساسی را کاهش و قیمت دلار را به ۵ هزار تومان خواهد رساند.

با این حال، بازار کالاهای اساسی، قیمت دلار، شاخص بورس، قیمت خودرو، طلا و مسکن شاهد تغییرات عمده بوده که بر خلاف نظر رئیس جمهوری ایران نشانگر تاثیر فوق‌العاده شرایط خارجی بر شاخص‌های اقتصادی در این کشور است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.