بحران امنیت غذایی کودکان در حداقل ۵ استان؛ تغذیه امن و سالم «جیب پُرپول» می‌خواهد

pastedGraphic.png

همایون هاشمی رئیس سابق سازمان بهزیستی می‌گوید کودکان در مناطقی از تهران و بخش‌هایی از استان‌های سیستان‌ و بلوچستان، بوشهر، خوزستان و کردستان با عدم امنیت غذایی مواجه‌اند.

به نوشته کیهان لندن، عدم امنیت غذایی علاوه بر عموم افراد جامعه بر روند رشد فیزیکی کودکان تأثیر مخربی بر جای نهاده است. چنانکه حامیان و فعالان حمایت از کودکان می‌گویند در استان‌هایی مانند کهگیلویه و بویراحمد نبود امنیت غذایی باعث کاهش شده کودکان این منطقه از متوسط کشور کوتاه قدتر باشند.

فقر، بی‌توجهی و بی‌کفایتی مسئولان امور همچنین فقدان نهادهای ویژه و رسمی در امر پیگیری وضعیت کودکان و نوجوانان و فراهم‌آوردن شرایط رفع نیازهای ابتدایی‌شان از جمله غذا باعث شده تا نسل آینده در معرض خطر جدی کمبود غذا قرار بگیرد. به ویژه اینکه در آینده با توجه به خشکسالی مهیب و مداوم این امنیت بیش از پیش کاهش خواهد یافت.

همایون هاشمی رئیس سابق سازمان بهزیستی کشور درباره استان‌هایی که از نبود امنیت غذایی رنج می‌برند به وبسایت «رکنا» گفته است: «اکنون علاوه بر بخش‌هایی از استان‌های سیستان و بلوچستان، بوشهر، خوزستان و کردستان، در مناطقی از شهر تهران نیز با معضل فقر امنیت غذایی مواجه هستیم.»

هاشمی در تشریح مناطق پُرخطر در فقدان امنیت غذایی کودکان گفت که اکنون در «تهران» مناطقی هستند که در میان خوشه‌های جمعیتی با تراکم نسبتاً بالا زندگی می‌کنند و دارای «امنیت غذایی ضعیفی» هستند اما در سایر مناطق کشور در استان «سیستان و بلوچستان»، «بخشی از بوشهر»، «بخشی از خوزستان» و «بخشی از کردستان» نیز با «فقر غذایی» و زیر سوال رفتن امنیت غذایی مواجه هستند.

او با تأکید بر اثرگذاری وضعیت اقتصادی بر تأمین پروتئین و مواد غذایی مورد نیاز بدن افزود که رسیدگی به وضعیت امنیت غذایی در کودکان و بزرگسالان بستگی به وضعیت اقتصادی و معیشتی دارد، «به عبارتی زمانی که جیب مردم پولدارتر شد و مشکلات معیشتی نیز کاهش یافت، می‌توان امیدوار بود که سبد غذایی مردم غنی‌تر و امنیت غذایی آنها نیز بیشتر می‌شود.»

رئیس سابق سازمان بهزیستی وضعیت امنیت‌ غذایی در «خوشه‌های جمعیتی»، «گروه‌های سنی» و همچنین از لحاظ «جنسیتی» در ایران را در وضعیت «نامناسبی» توصیف کرد و افزود: «وضعیت امنیت غذایی برای کودکان، زنان باردار و بانوان در سنین سالمندی شاخص خاص خود را دارد و نکته حائز اهمیت این است که باید برنامه‌های غذایی و علمی خاصی برای برنامه‌های غذایی این افراد و گروه‌ها در نظر گرفته شود.»

هاشمی با بیان اینکه «هیچ سازمان و نهادی» در رابطه با «وضعیت امنیت‌غذایی مردم» اقدامی انجام نمی‌دهد و مسئولیتی ندارند، «وزارت بهداشت و آموزش و پرورش» را به عنوان نهادهای تاثیرگذار در رسیدگی به وضعیت امنیت غذایی کودکان مسئول دانست.

Share: