بحران تعطیلی واحدهای تولیدی و افزایش بیکاری کارگران

بیکاری، فقر، تعطیلی واحدهای تولیدی و سخت شدن شرایط معیشتی آستانه تحمل مردم را به حداقل رسانده است. مردم روزانه شاهد وخیم‌تر شدن وضعیت اقتصادی‌شان هستند. اما هر روز شرایط سخت‌تر شده و مشکلات بیشتری پیش روی آنها بجای می‌ماند.

تعطیلی واحدهای تولیدی  و بیکاری کارگران از مهم‌ترین دغدغه‌های مردم در سال ۹۹ بود. برابر آمار منتشره فقط در سال ۹۹ بانکها بیش از ۱۵۰۰ واحدصنعتی را به تملک خود درآوردند. بانکها بدلیل بدهی و عقب‌ افتادگی اقساط، صنایع را تعطیل و کارگران را بیکار می‌کنند.

عدم حمایت از تولید ملی و همچنین عدم پرداخت یارانه تولیدی علت اصلی تعطیلی و ورشکستگی صنایع در کشور است. بانکها که به شعبه های نزول خورای تبدیل شده است بدون توجه به سرنوشت کارگران فقط به فکر سود خود هستند. و بی محابا اقدام به تصرف و حراج واحدهای تولیدی می‌کنند

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان تهران طی مصاحبه‌ای با سایت بازار (۱۳اردیبهشت ۱۴۰۰) به عملکردمخرب بانک‌ها اشاره کرد. وی تصریح کرد: «کارخانجات بزرگ به دلیل تصاحب زمین و واحدهای صنعتی کوچک، متوسط به دلیل مشکلات مالی تعطیل می‌شوند.»

عدم نوآوری و ارتقا محصولات بدلیل سیاست‌های بانکها

رکود تورمی حاکم بر اقتصاد کشور قدرت خرید مردم را بشدت کاهش داده است. صنایع کشور بایستی برای به روز نگه داشتن خود اقدام به نوآوری و ارتقا محصولات کنند. اما بدلیل سیاست‌های استثماری بانکها  قدرت مانور از شرکتها گرفته شده است.

رئیس اداره صنایع فلزی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی بر ایجاد نوآوری درصنایع تاکید کرد. وی در این رابطه گفت: «چنانچه نیاز این واحد‌ها در بازار تعریف نشود پس از مدتی چنانچه محصولات بازار نداشته باشند، دچار مشکل می‌شوند، بنابراین ایجاد نوآوری و ارتقای محصولات به منظور رفع نیاز بازار یکی از مسائلی است که واحد‌ها باید مورد توجه خود قرار دهند.»

تعطیلی نزدیک به ۷۰۰ واحد تولیدی در استان خراسان یک نمونه  عدم حمایت دولت از صنایع کشور است. صنایع فرسوده و خسته کشور برای بازسازی نیاز به حمایت دولت و مشارکت بانکها دارد. اما در حال حاضر هیچ حمایتی از این صنایع توسط دولت نمی‌شود. بانکها نیز بدون توجه به بحران بیکاری و شیوع کرونا تنها به فکر کسب سود از طریق حراج واحدهای تولیدی هستند. سیاستهایی که فقط بر تعطیلی هر چه بیشتر صنایع و بیکاری روزافزون کارگران می‌افزاید.

Share: