03/10/2023

سایت آینه روز

سایت خبری سیاسی

بحران در لیبی پس از دیدار وزیران امور خارجه اسرائیل و لیبی؛ نجلا منقوش برکنار شد

نخست‌وزیر لیبی، در پی انتشار بیانیه وزارت امور خارجه اسرائیل، مبنی بر دیدار ایلی کوهن، وزیر امور خارجه اسرائیل، با همتای لیبیایی خود، نجلا منقوش، در رم، خانم منقوش را از سمت خود برکنار کرد. انتشار خبر این دیدار اعتراض‌هایی را در لیبی به دنبال داشت. لیبی، با اسرائیل روابط دیپلماتیک ندارد.

در بیانیه‌ وزارت امور خارجه اسرائیل که روز یک‌شنبه ۲۷ اوت منتشر شد، اعلام شده است: ایلی کوهن،‌ وزیر امور خارجه اسرائیل، در دیدار غیررسمی در رم با همتای لیبیایی خود، نجلا منقوش دیدار کرد.

نخست‌وزیر لیبی، در واکنش به این دیدار، نجلا منقوش را از سمت وزارت امور خارجه برکنار کرد. قرار است تحقیقات اداری توسط کمیسیونی به ریاست وزیر دادگستری لیبی درباره این دیدار انجام شود.

وزیر امور خارجه اسرائیل، در بیانیه خود، با اشاره به دیدار با نجلا منقوش، که «تا زمان انتشار این بیانیه در رسانه‌ها منتشر نشده بود»، تاکید کرد: در دیدار با همتای لیبیایی خود درباره موضوعات مورد علاقه دو طرف گفتگو کردیم.

وزارت امور خارجه لیبی، در واکنش به این بیانیه، اعلام کرد: آنچه در رم رخ داد، دیداری اتفاقی و غیررسمی و در جریان دیدار با آنتونیو تاجانی،‌ وزیر امور خارجه ایتالیا بود که هیچ بحث، توافق و مشورتی را به دنبال نداشت.

در بیانیه وزارت امور خارجه لیبی، ضمن تاکید بر «موضع شفاف و به دور از ابهام لیبی در برابر آرمان‌های فلسطین»، یادآوری شده است: با اطمینان اعلام می‌کنیم که نجلا منقوش، گفتگو با هر یک از گروه‌هایی که نمایندگی از اسرائیل را برعهده داشته باشند، نپذیرفته و قاطعانه نسبت به مواضع لیبی پایدار باقی مانده است.

وزارت امور خارجه لیبی، هر گونه «بهره‌برداری رسانه‌های اسرائیلی و بین‌المللی»، مبنی بر استفاده از این دیدار «اتفاقی»، برای جلوه دادن «انجام یک دیدار یا گفتگو» را محکوم کرد.

پس از انتشار بیانیه وزارت امور خارجه اسرائیل، شورای ریاست‌جمهوری لیبی که نماینده سه استان این کشور است، خواستار «توضیحات» دولت درباره این دیدار شد.

با وجود سرنگونی معمر قذافی، بر اساس شورای ریاست‌جمهوری لیبی، این کشور همچنان نسبت به مواضع خود در قبال روابط دیپلماتیک با لیبی پایبند بوده و تاکید کرده است: چنین دیداری،‌«منعکس کننده سیاست خارجی دولت لیبی نبوده، اقدامی در جهت نقض قوانین لیبی است و هرگونه عادی‌سازی روابط با رژیم اسرائیل پیگرد به دنبال دارد».