بحران کرونا در ایران: ۵۶۸ نفر دیگر جان خود را از دست دادند؛ سعید نمکی: برخی کشورهای دوست وسط قتلگاه کرونا ایران را رها کردند

وزارت بهداشت ایران، روز پنج‌شنبه ۲۱ مرداد، از جان باختن ۵۶۸ نفر و شناسایی بیش از ۳۹ هزار بیمار جدید در شبانه‌روز گذشته خبر داد. همزمان با شدت گرفتن بحران کرونا در ایران و انتقاد علیرضا زالی فرماندۀ ستاد مقابله با کرونا از روند واردات واکسن، رئیس اتاق بازرگانی تهران اظهار داشت که «وزارت بهداشت در فروردین‌ماه سال جاری، از ورود شش میلیون دوز واکسن به کشور جلوگیری کرده است». این در حالیست که سعید نمکی وزیر بهداشت، ضمن هشدار نسبت به اینکه روزهای سخت تری در پیش است؛ تأکید کرد که «برخی کشورهای دوست، وسط قتلگاه کرونا ایران را رها کردند».

سعید نمکی: روزهای سخت تری در پیش است؛ برخی کشورهای دوست وسط قتلگاه کرونا ایران را رها کردند

همزمان با انتقاد علیرضا زالی رئیس ستاد مقابله با کرونا در تهران از ضعف روند واکسیناسیون در کشور، سعید نمکی وزیر بهداشت، شامگاه گذشته در جلسه ستاد مقابله با کرونا در استان خراسان رضوی، گفت: «وظیفه ما فراهم کردن و تأمین واکسن نبود بلکه باید دیگران وارد می‌کردند و ما تزریق می‌کردیم اما بدعهدی کردند و کسانی که با ما ادعای دوستی می‌کردند، وسط قتلگاه ما را رها کردند اما خوشبختانه روند واردات واکسن تسریع و تسهیل یافته است و تا مهر و آبان، ١٢۰ میلیون دُز واکسن وارد می‌کنیم».

وی با اشاره به اینکه کمبود سرم و داروی رمدسیویر به زودی برطرف می‌شود، گفت که «در نتیجه فشار بر کادر درمانی مدافعان سلامت له شده‌اند». وی همچنین هشدار داد: «در آینده پدیده‌های بسیار سخت‌تری را در پیش داریم، اگر موج پنجم بیماری تمام شد، دیگر نباید همه چیز را تمام‌شده دانست و پیاپی گرفتار امواج بیماری خواهید بود حتی اگر پوشش واکسیناسیون را خیلی افزایش دهید چون ویروس‌های آینده در مقابل این واکسن‌هایی که الآن ساخته می‌شوند، ممکن است واکنش‌های متفاوتی داشته باشند».

به رغم آنکه سعید نمکی به نام دوستانی که ایران را به گفته وی، با «بدعهدی»، در شرایط همه‌گیری کرونا، تنها گذاشتند، اشاره ای نکرده است، با این حال به نظر می‌رسد اشاره او به روسیه باشد؛ زیرا طبق قراردادی میان دو کشور در بهمن ۹۹ دو میلیون دُز واکسن اسپوتنیک‌وی باید به ایران ارسال می‌شد. همچنین تهران و مسکو اواخر فروردین امسال نیز توافق کردند که روسیه تا آذر ماه سال جاری، ۶۰ میلیون دوز دیگر به ایران ارسال کند ولی این توافق هنوز عملی نشده است.

مجلس نیز در اوایل مردادماه سال جاری، اعلام کرد که روسیه نه تنها به قول خود عمل نکرده، بلکه از خط تولید مشترک با ایران که احتمالا تا پایان تابستان وارد فاز تولید می‌شود نیز سهم‌خواهی می‌کند.

نصف آمار روزانۀ کرونا مربوط به تهران است؛ وضعیت بهشت زهرا بحرانی است

رضا کرمی محمدی رئیس سازمان پیشگری و مدیریت بحران شهر تهران، درباره وضعیت شیوع کرونا در تهران و شرایط این روزهای بهشت زهرا، گفت: «از آمار روزانه کرونای کشور، حدود نصف آن مربوط به تهران است و میزان فوتی ها برای بهشت زهرا بسیار زیاد است.» 

کرمی محمدی با تاکید بر اینکه «فشار روی مدیران و پرسنل بهشت زهرا بسیار زیاد است»، گفت: «اگر این آمار همچنان رو به افزایش باشد، ممکن است گرفتاری و مشکلاتی را برای بهشت زهرا در پی داشته باشد.» 

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، درباره شرایط کرونایی تهران گفت: «همانطور که علیرضا زالی رئیس ستاد مقابله با کرونا در تهران، اعلام کرد در شرایط بحرانی به سر می‌بریم و نرخ گسترش کرونا بسیار بالا است و به نظر می‌رسد واکسیناسیون باید با سرعت بیشتری پیش برود.» 

رئیس اتاق بازرگانی: وزارت بهداشت مانع واردات ۶ میلیون دوز واکسن در فروردین شد

مسعود خوانساری رئیس اتاق بازرگانی تهران در حساب کاربری خود در توییتر اعلام کرد: «فروردین ماه امسال همه مقدمات واردات شش میلیون دوز واکسن را با موافقت رئیس جمهور و ستاد کرونای تهران طی کردیم، اما به دلایلی که تاکنون برای ما مشخص نگردیده، وزارت بهداشت مانع از انجام کار شد».

فرودین ماه امسال همه مقدمات واردات شش میلیون دوز واکسن را با موافقت ریس جمهور و ستاد کرونای تهران طی کردیم. اما به دلایلی که تا کنون برای ما مشخص نگردیده ، وزارت بهداشت مانع از انجام کار شد.

این توئیت‌هایی است که فرودین در مورد واردات واکسن منتشر کردم.

محمدحسن قوسیان‌مقدم دبیرکل جمعیت هلال احمر ایران نیز اخیراً به وبسایت عصر ایران گفته است که این نهاد از بهمن ۱۳۹۹ می‌توانست واردات واکسن را آغاز کند، اما ندادن مجوز این روند را سه ماه به تاخیر انداخت.

وی با انتقاد از «سنگ‌اندازی‌ها» و «کارشکنی‌ها»، گفته است: «دشمنان خارجی به نوعی، دوستان نادان به نوعی در واردات واکسن اخلال کرده‌اند؛ اگر بتوانیم تامین ارز داشته باشیم، به زودی۳۰ میلیون دُز واکسن دیگر وارد کشور خواهد شد».

دستور فرماندۀ کل سپاه پاسداران به سپاه های استانی: تا حد امکان اجازه ندهید مردم جابجا شوند

در حالی که وضعیت شیوع بیماری کرونا در ایران از کنترل خارج شده ظرفیت بیمارستان های کشور تکمیل شده است، سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران، روز پنج‌شنبه ۲۱ مرداد، گفت: «باید شروع مجددی برای مقابله با کرونا داشته باشیم». وی خطاب به فرماندهان سپاه‌های استانی، خواستار تشکیل قرارگاه هایی برای مقابله با کرونا شد و گفت: «به خانه‌ها رجوع کنید و اجازه ندهید مردم تا حد امکان جابه‌جا شوند».

وی تصریح کرد: «ویروس کرونا به‌خودی خود دچار مرگ و میر نمی‌شود، بلکه در مرحله تکامل مسیر خطرناکی طی می‌کند. این ویروس در طول زمان ضریب نفوذ خود را افزایش می‌دهد و پیچیده و مرموز عمل می‌کند. همه درک کنند که نمی‌شود این ویروس را به حال خود رها کرد و انتظار بهبود شرایط را داشت، اگر جابجایی صورت نگیرد این ویروس در بدن می میرد و حیات آن ادامه نمی یابد».

ورود یک میلیون دوز واکسن کرونای دیگر توسط هلال احمر

کریم همتی رئیس جمعیت هلال احمر، روز پنجشنبه ۲۱ مرداد، گفت: «صبح امروز سیزدهمین محموله واکسن تهیه شده توسط جمعیت هلال احمر در فرودگاه امام خمینی برای توزیع سریع به وزارت بهداشت تحویل داده شد.»

وی افزود: «در این مرحله یک میلیون و ۱۱۰ هزار دوُز واکسن به کشور وارد شد، لازم به یادآوری است که تاکنون ۱۴ میلیون و ۸۵۰ هزار دُوز واکسن کرونا توسط ۱۵ پرواز به کشور منتقل شده است».

مازندران در محاصرۀ کرونا؛ ۴٠۳٧ بیمار کرونایی در بیمارستانهای استان بستری شده اند

احمد حسین زادگان، استاندار مازندران  روز پنجشنبه تأکید کرد که «شیب تند مرگ و میر کرونایی و میزان بالای بستری شدگان این بیماری در بیمارستان های مازندران گواه روزهای سخت و فاجعه آمیزی دارد که اگر کنترل نشود ممکن است قربانیان زیادی بگیرد.»

در حال حاضر، ۴٠۳٧ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان های تحت حمایت دانشگاه علوم پزشکی مازندران و بابل بستری هستند. سید عباس موسوی رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران، اعلام کرد که در شبانه روز گذشته، تعداد ۴۵۶ بیممار کرونایی در بیمارستانهای تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مازندران در سطح استان بستری شدند که از این تعداد ۳۶۳ نفر با علائم حاد تنفسی در بخش های مراقبت ویژه بستری هستند.

بر اساس گزارش روابط‌ عمومی و امور بین ‌الملل دانشگاه علوم پزشکی بابل در حال حاضر ۱۴۳۰ بیمار مشکوک به کرونا در بیمارستان‌های بابل بستری هستند. بر اساس این آمار در ۲۴ ساعت گذشته ۲۶۷ بیمار جدید بستری و ۵۴ بیمار در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بستری شده اند.

آمار رسمی کرونا در ایران؛  مرگ ۵۶۸ نفر در یک روز

بنابر اعلام مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، تا کنون ۱۴ میلیون و ۲۲۹ هزار و ۱۲۰ نفر دوُز اول واکسن کرونا و سه میلیون و ۵۳۱ هزار و ۱۴۲ نفر نیز دُوز دوم را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۱۷ میلیون و ۷۶۰ هزار و ۲۶۲ دُوز رسیده است.

از دیروز تا امروز ۲۱ مردادماه و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۳۹ هزار و ۴۹ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۴۹۳۸ نفر از آنها بستری شدند ومجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۴ میلیون و ۳۲۰ هزار و ۲۶۶ نفر رسیده است.

همچنین در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۵۶۸ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۹۶ هزار و ۲۱۵ نفر رسید و ۷۰۴۸ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند.

تا کنون ۲۶ میلیون و ۸۸۹ هزار و ۹۹۷ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است. در حال حاضر ۳۳۶ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۸۴ شهر در وضعیت نارنجی، ۲۸ شهر در وضعیت زرد قرار دارند.

rfi

Share: