بحران کرونا در زندان؛ اداره کل زندان‌های خوزستان از ابتلای تعدادی از زندانیان خبر داد

روز یکشنبه ۲۱ اردبیهشت ماه، اداره کل امور زندان ‌های استان خوزستان با صدور اطلاعیه ای ابتلای تعدادی از زندانیان در استان خوزستان به کرونا را تایید کرد. در این اطلاعیه در حالی زندانیان جدیدالورود عامل ابتلای دیگر زندانیان به این بیماری عنوان شده‌اند که از جمله وظایف سازمان زندانها، کنترل وضعیت سلامت متهمین در دوران قرنطینه پیش از ورود به بندهای عمومی زندان است.

هرانا به نقل از تابناک، اداره کل امور زندان‌های استان خوزستان با صدور اطلاعیه‌ای ابتلای تعدادی از زندانیان استان خوزستان به کرونا را تایید کرده است.

در بخشی از این اطلاعیه آمده است: “در روز‌های اخیر و همزمان با افزایش آمار مبتلایان به کرونا در خوزستان به سبب گرمای هوا و ضرورت استفاده فراگیر از کولر در خوابگاه‌ها، تعدادی از زندانیان با علائم سرماخوردگی به بهداری زندان مراجعه کردند”.

در ادامه این اطلاعیه تصریح شده است که با انجام آزمایشات توسط کادر پزشکی زندان، تست این افراد مثبت تشخیص داده شده است.

اداره کل امور زندان‌های استان خوزستان احتمال داده که ویروس «از ناحیه متهمان ورودی به زندان» وارد محیط زندان‌های خوزستان شده باشد.

گفتنی است که با توجه به عدم رعایت استانداردهای لازم بهداشتی از جمله پذیرش بیش از ظرفیت و نبود فضای مناسب زیستی برای زندانی‌ها، نبود آب آشامیدنی سالم و یا آب گرم برای استحمام، کیفیت غذای پایین و بعضا غیربهداشتی و عدم اهتمام برای اعزام زندانیان بیمار جهت درمان، عدم دسترسی زندانیان به لوازم بهداشتی حداقلی و … همواره به عنوان معضل در زندان‌های ایران مطرح بوده است.

در چنین شرایطی و با شیوع ویروس کرونا، نگرانی زندانیان از وضعیت سلامت خود و واهمه‌ دسته‌جمعی از این ویروس کشنده و همچنین انتشار پی‌درپی اخبار، مبنی بر ابتلا و حتی مرگ زندانیان مبتلا به کرونا در زندانهای مختلف کشور موجب بروز ناآرامی‌های گسترده در زندان‌ها از جمله زندان‌های شیبان و سپیدار اهواز شد که به سرکوب، پرونده‌سازی، انتقال به سلول انفرادی، تیراندازی به محبوسین و حتی قتل بزخی از آن‌ها انجامید.

Share: