برآورد کسری ۱۴۰ هزار میلیارد تومانی در بودجه سال ۹۹

فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد جمهوری اسلامی با اشاره به برآوردها، کسری بودجه امسال را ۱۴۰ هزار میلیارد تومان اعلام کرده است. او البته گفته: “این عدد من نیست، بلکه نتیجه یک برآورد است.”

دژپسند درباره تامین مالی یک میلیون میلیارد تومانی اقتصاد ایران گفته: “نیمی از این رقم را از طریق بازار سرمایه تأمین می‌کنیم و همچنین در صورتی که مؤدیان مالیاتی، مالیات سال بعد را زودتر پرداخت کنند به ازای هر ماه ۱.۵ درصد پاداش مالیاتی خواهند گرفت که میزان آن از سود بانکی نیز بیشتر است.”

با کاهش درآمدهای نفتی ایران به دلیل تحریمهای آمریکا، دولت ایران سال پیش اعلام کرد وابستگی بودجه به درآمدهای نفتی را در سال ۹۹ کاهش داده و در سال جدید همزمان با رونق دادن بورس در تلاش بوده نقدینگی را از این طریق جذب کند. 

از دیگر راههای جبران کسری بودجه که دولت به دنبال آن است افزایش درآمدهای مالیاتیست که البته در ماههای اخیر به دلیل شیوع کرونا، کسب و کارها تعطیل یا بی رونق شده‌اند. 

بخش دیگری از اقدامات دولت به مالیات بر عایدی سرمایه؛ شامل خانه‌های خالی برمی‌گردد.  وزیر راه جمهوری اسلامی پیش بینی کرده که از تابستان برگه‌های مالیات برای مالکان خانه‌های خالی، صادر شود.

Share:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *