برجام در آستانه مرگ؛ آخرین روزهای توافق ایران

به گفته نشریه پولیتیکو مقامات کاخ سفید معتقدند که دولت ایران تمایلی برای بازگشت به توافق برجام ندارد

به گزارش نشریه پولیتیکو، مقامات کاخ سفید با انتقاد از عدم تمایل سران حکومت خواهان از سرگیری مذاکرات احیای توافق هسته‌ای موسوم به برجام است. آنها هشدار دادند با روندی که حکومت ایران در پیش گرفته است، مذاکرات به نتیجه نخواهد رسید.

جن ساکی سخنگوی کاخ سفید در رابطه با رویکرد  سران حکومت با موضوع برجام ابراز ناامیدی کرد. وی گفت: «اگر ایران تقاضای بیشتر و قصد کم‌کاری داشته باشد، این مذاکرات به نتیجه نمی‌رسد.»

نشریه پولیتیکو در این رابطه مطلبی منتشر کرده است. این نشریه به نقل از یک مقام بلندپایه وزارت خارجه آمریکا به نقش منفی سران حکومت ایران اشاره می‌کند. وی می‌گوید: «هر چه که از ایران می‌شنویم، می‌بینیم و نمی‌بینیم، نشانگر این است که مقامات جمهوری اسلامی به بازگشت واقع‌بینانه به برجام علاقمند نیستند.»

نشریه پولیتیکو دراین رابطه مقاله‌ای با عنوان «آخرین روزهای توافق ایران» منتشر کرده است.

«آخرین روزهای توافق ایران»

پولیتیکو در ابتدای مقاله می‌نویسد:

«دولت بایدن به طور فزاینده‌ای معتقد است که توافق هسته‌ای ایران در آستانه مرگ است. وزیر امور خارجه آنتونی بیلکن، دیروز در کنار همتایان اسرائیلی و اماراتی خود گفت: «زمان برای دستیابی مجدد تهران به برنامه جامع اقدام مشترک ۲۰۱۵ تنگ است.» بلینکن گفت: «اگر حکومت ایران به برجام باز‌گردد، آ‌مریکا نیز حاضر است به تعهدات برجامی خود متعهد باشد.»

وی ادامه داد: «آنچه ما از تهران می‌بینیم، نشان می‌دهد که آنها متوجه تنگ بودن زمان نیستند. زیرا ما به نقطه‌ای نزدیک می‌شویم که بازگشت به تبعیت از برجام به خودی خود منفعت‌های توافق برجام را نخواهد داشت.»

پولیتیکو در ادامه به یک دست بودن نظرات دولت بایدن در این رابطه اشاره می‌کند. این نشریه ادامه می‌دهد:

«یکی از مقامات ارشد دولت در مورد نظرات بلینکن در متن بالا، این خط را عملاً تکرار کرد، البته با لحن تندتری!  وی تکرار کرد: «همه چیزهایی که از ایران می‌شنویم، می‌بینیم و نمی‌بینیم، نشان می‌دهد که آنها علاقه‌ای به بازگشت واقع‌بینانه به توافق ندارند.

 این اظهارنظرها بخصوص اظهارنظر بالا نشان می‌دهد که صبر و شکیبایی در تیم بایدن کم شده است. یک دستیار ارشد دموکرات سنا گفت که دولت هنوز پرچم سفید را پشت درهای بسته بلند نکرده است. اما مقامات نومیدی‌شان را نشان می دهند.»

عدم تمایل به مذاکره با آمدن رئیسی

پولیتیکو در ادامه به آمدن رئیسی اشاره می‌کند. این نشریه ادامه میدهد:

«از زمان روی کار آمدن رئیس جمهور جدید ایران در ماه اوت، جمهوری اسلامی از صحبت درباره بازگشت مجدد آمریکا به پیمان دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق امریکا خودداری کرد. تیم جدید می‌گوید که به زودی برای مذاکره خواهد آمد، اما هیچ نشانه‌ای در راستای این صحبت ارائه نکرده‌اند.  انریکه مورا، نماینده اتحادیه اروپا در امور ایران، امروز برای شروع سریع مذاکرات توافق هسته‌ای به تهران سفر کرد. هنوز هیچ خبری در مورد نتایج مذاکرات وی منتشر نشده است.»

یک خبرنگار در ماه آگوست با رابرت مالی، فرستاده ویژه ایالات متحده در امور ایران مصاحبه کرد. مالی گفته بود: «دولت در صورت شکست مذاکرات برای برنامه بالقوه B برنامه ریزی می کند.»

یکی از احتمالات این بود که واشنگتن و تهران می‌توانند یک توافق کاملا جداگانه با پارامترهای متفاوت از توافق کنونی امضا کنند. مورد دیگر مجموعه‌ای از پاسخ‌های تنبیهی با هماهنگی متحدان اروپایی است. اگرچه مالی به طور دقیق توضیح نداد که اینها چه خواهند بود.

به نظر می‌رسد روزهای آینده برای حکومت ایران سرنوشت‌ساز باشد. سران حکومت سابقه طولانی در طولانی کردن مذاکرات دارند. اما این روزها طناب دار فشار اقتصادی هر روز بر حلقوم این حکومت سفت‌تر می‌شود. آنها بین رفتن به مذاکرات با زانوان خونین و یا گسترش اعتراضات بایستی یکی را انتخاب کنند.

Share: