کارگران شهرداری بهبهان در اعتراض به عدم پرداخت دستمزد اسفندماه ۱۴۰۰ تجمع اعتراضی برگزار کردند. کارگران خواهان پرداخت دستمزد خود و پرداخت به موقع آن در ماه‌های آینده شده بودند. این تجمع اعتراضی چهارشنبه شب ۱۷ فروردین‌ماه ۱۴۰۱ در میدان هلال احمر برگزار شد. آنها خواستار حضور مسئولین در جمع معترضین و پاسخ مشخص به خواسته‌هایشان شدند.

پس از مدتی کرم‌پور، رئیس حراست شهرداری در بین کارگران شهرداری بهبهان حضور یافت. وی با سخنان توهین‌آمیز موجب اعتراض کارگران شد. وی در اظهاراتی توهین‌آمیز خطاب به آنها مدعی شد، به اندازه یک ماه به کارگران آجیل داده‌ است. وی در ادامه نسبت به پرداخت نشدن حقوق کارگران گفت: «پرداخت حقوق رانندگان به عهده شرکت پیمانکار است و وی پاسخگوی آنها نیست.»

بعد از مدتی شهردار نیز در جمع کارگران شهرداری بهبهان حاضر شد و اعلام کرد که بودجه‌ای در کار نیست و حتی ۳ ماه یکبار هم حقوق کارگران پرداخت نخواهد شد. وی درادامه اعلام کرد، تا پایان اردیبهشت‌ماه خبری از دریافت حقوق نیست. این اظهارات باعث بالا گرفتن خشم و اعتراض کارگران شهرداری بهبهان شد. آنها می‌گویند با توجه به گرانی و تورم افسارگسیخته کارگران برای تامین مخارج زندگی خانواده‌شان بایستی چکار کنند. ندادن دستمزد کارگران در حالی است که حقوق و مزایای شهردار و سایر مدیران در زمان‌بندی مشخص شده پرداخت می‌شود.

پرداخت نشدن دستمزدهای عقب‌افتاده عمده‌ترین مشکل کارگران

پرداخت نشدن دستمزدهای عقب‌افتاده از مشکلات عمده کارگران است. بدلیل عدم نظارت کامل بر کار شهرداری‌ها، ندادن حقوق کارگران شهرداری به یک روال عادی تبدیل شده است. این درحالی است که طبق قانون، کارفرما موظف است، حقوق کارگران را به صورت کامل پرداخت کند. اجرا نشدن قوانین نیم‌بند کارگری در این نظام، دست باز به مسئولین برای استثمار هرچه بیشتر کارگران می‌دهد.

کارگران در سایه این حاکمیت همه سرمایه‌های خود را از دست داده‌اند. اعتراضات مستمر آنها برای احقاق حقوق‌شان در یک نقطه به اعتراضات گسترده تبدیل خواهد شد. این اعتراضات می‌تواند به جرقه‌ای برای گسترش اعتراضات مردمی تبدیل شود.