برکناری رئیس جمهوری مالی

رئیس جمهوری مالی، ابراهیم بوبَکر کِیتا، نیمه شب سه شنبه به چهارشنبه، استعفای خود و دولت را از تلویزیون مالی اعلام داشت و از مردم «که در این سال‌های دراز حکومت، [او را] همراهی کرده‌اند، سپاسگزاری» کرد. اندکی بعد پنج تن از نظامیان شورشی به نام «کمیتۀ  ملی برای نجات مردم» اعلام کردند که هدف نظامیان یک «گذار سیاسی غیرنظامی» برای برگزاری انتخابات در یک «مهلت منطقی» است.

نظامیان شورشی در مالی بامداد چهارشنبه ١٩ اوت/ ٢٩ مرداد، تشکیل «کمیتۀ ملی برای نجات مردم» را برای عمل به «وظایف خود در برابر مردم و تاریخ» اعلام داشتند. سرهنگ اسماعیل واگه، معاون فرماندۀ نیروی هوائی مالی، که در میان چهار نظامی دیگر نشسته بود، به عنوان سخنگوی کمیته اعلام داشت که هدف نظامیان واگذاری قدرت به یک غیرنظامی گذار برای برگزاری انتخابات است. این واگذاری، با این حال، چانکه از سخنان او بر می‌آمد، پس از «یک دورۀ منطقی» صورت خواهد گرفت. نظامیان اعلام کردند که کلیۀ پیمان‌ها و قراردادهای بین‌المللی کشور را برسمیت می شناسند و آنها را به اجرا می‌گذارند.

رئیس جمهوری مالی، ابراهیم بوبَکر کِیتا، و نخست وزیر، بوبو سیسه، در آخرین ساعات بعدازظهر سه شنبه ١٨ اوت در باماکو دستگیر شدند. آنان به شهر «کَتی» واقع در حومۀ پایتخت انتقال یافتند. رئیس روابط عمومی دولت ساعتی بعد در اوایل شب با انتشار اطلاعیه‌ای این اخبار را تائید کرد و اعلام داشت که رئیس جمهوری و نخست وزیر با یک خودروی زرهی به پادگان «سوندیاتا کِیتا» منتقل شده‌اند.

نظامیان پادگان «سوندیاتا کِیتا» در «کَتی»، شهری واقع در ١۵ کیلومتری شمال باماکو صبح سه شنبه با انجام تیراندازی‌های هوائی شورش خود را آغاز کردند. یکی از ساکنان «کَتی» تائید کرد که نخستین صداهای شلیک تیر در حوالی ساعت ٧٬۵ تا ٨ صبح بگوش رسیده است. بر اساس اطلاعات بدست آمده، نظامیان شورشی در این پادگان، که یکی از مهمترین مراکز نظامی کشور محسوب می‌شود، فرماندهان عالرتبه ارتش و شماری دیگری از مقامات غیر نظامی را نیز دستگیر کرده‌اند.

نخست وزیر مالی، بوبو سیسه، روز گذشته موفق شد با انتشار بیانیه‌ای «شورشیان را به بازگشت به کار خود» فراخواند. وی در بیانیه خود اذعان کرد که شورش می‌تواند «بازتاب سرخوردگی‌هائی با انگیزۀ مشروع باشد» اما از شورشیان خواست به پادگان‌های خود بازگردند.

rfi

Share: