بریتانیا از در نظر گرفتن تحریم‌های جدیدی علیه هوانوردی روسیه خبر داد. این تحریم‌‌ها به بریتانیا امکان توقیف هر هواپیمای روسی را می‌دهد.
لیز تراس، وزیر امور خارجه بریتانیا گفت: «ممنوع کردن پرواز هواپیماها زیر پرچم روسیه در بریتانیا و تبدیل آن به جرم، آسیب اقتصادی بیشتری به روسیه و اشخاص نزدیک به کرملین وارد خواهد کرد». این تحریم‌ها شامل هواپیماهایی می‌شود که متعلق به افرادی هستند که با روسیه ارتباط دارند یا از سوی این افراد اجاره می‌شوند.
در چارچوب این تحریم‌ها همچنین کل صادرات مربوط به صنایع هوافضای روسیه متوقف خواهد شد.
ایالات متحده در مورد تصرف آزمایشگاه‌های تحقیقاتی اوکراین هشدار داد
ویکتوریا نولند، معاون امور سیاسی وزیر امور خارجه آمریکا نسبت به کنترل «تاسیسات تحقیقات بیولوژیکی» اوکراین از سوی نیروهای روسیه هشدار داد.
او که رو سه‌شنبه ۸ مارس (۱۷ اسفند) در جلسه استماع سنای ایالات متحده سخن می‌گفت، افزود واشنگتن در مورد چگونگی جلوگیری از افتادن کنترل این آزمایشگاه‌های تحقیقاتی به دست نیروهای روسیه مشغول مشاوره و تبادل نظر است.
در این جلسه مارکو روبیو، سناتور آمریکایی با اشاره به “تبلیغات روسیه” گفت گزارش‌هایی منتشر شده‌اند که در آنها ادعا شده اوکراین قصد داشته با حمایت ناتو از سلاح‌های بیولوژیک در درگیری‌ها استفاده کند. روبیو در ادامه این پرسش را مطرح کرد که آیا در صورت استفاده از این نوع سلاح‌ها، روس‌ها پشت این حمله بیولوژیک یا شیمیایی در اوکراین هستند یا خیر. نولند در پاسخ به این سناتور حزب جمهوری‌خواه گفت: «در این شکی ندارم.» او افزود: «این یک تکنیک کلاسیک روسی است که دیگران را به خاطر کاری که خودشان انجام داده‌اند، سرزنش کنند.»
روز یکشنبه ششم مارس، وزارت خارجه روسیه در توییتی اعلام کرد نیروهای روسی شواهدی یافته‌اند که نشان می‌دهند کی‌یف در حال “پاک‌سازی ردپای برنامه‌های نظامی-بیولوژیک با بودجه پنتاگون در اوکراین” است. شورای آتلانتیک، اندیشکده مستقر در واشنگتن، می‌گوید کرملین قصد دارد تهاجم خود را با این ادعای نادرست که اوکراین در حال تولید بمب‌های هسته‌ای و سلاح‌های بیولوژیک بوده است، توجیه کند. این شورا می‌گوید “هیچ مدرکی دال بر تولید چنین تسلیحاتی توسط اوکراین وجود ندارد”.
روسیه غرب را به تلافی گسترده در قبال تحریم‌ها تهدید کرد
روسیه کشورهای غربی و طرفدار غرب را تهدید کرد که به تحریم‌های وضع‌شده علیه روسیه در پی حمله به اوکراین پاسخی تند و گسترده خواهد داد.
خبرگزاری روسی RIA به نقل از دیمیتری بیریچفسکی، رئیس بخش همکاری‌‌های اقتصادی وزارت امور خارجه روسیه، نوشت: «واکنش روسیه سریع، فکرشده خواهد بود و حساس برای کسانی که از آن متاثر خواهند شد.» بر اساس این گزارش اقدام‌های تلافی‌جویانه روسیه در حال بررسی هستند و همه زمینه‌‌ها را در بر خواهند گرفت.
اتحادیه اروپا ۱۶۰ سناتور و الیگارش روس را به فهرست سیاه تحریم‌ها اضافه کرد
بیست و هفت کشور عضو اتحادیه اروپا روز چهارشنبه تحریم‌های تازه‌ای علیه مسکو و مینسک اعمال کردند که در میان آنها قطع دسترسی سه بانک بلاروس به شبکه بین‌المللی سوئیفت و نیز اضافه کردن ۱۴ الیگارش و ۱۴۶ سناتور روس به فهرست سیاه تحریم‌های اتحادیه از جمله مهمترین‌ آنها بود.
کمیسیون اروپا با انتشار مطلبی در این خصوص در حساب توییتری خود اعلام کرد که اعضا همچنین «تصمیم گرفتند صادرات قطعات و فناوری‌های مرتبط با صنعت دریایی به روسیه را ممنوع کنند و ارزهای دیجیتال را نیز در محدوده تحریم‌های مالی قرار دهند.»
روزنامه نیویورک تایمز تمام خبرنگارانش را از روسیه خارج می‌کند
روزنامه نیویورک تایمز روز سه‌شنبه رسما خبر داد که دفتر خود در مسکو را بسته و تمام خبرنگارانش را از روسیه خارج می‌کند.
کار این روزنامه در روسیه در صد سال گذشته هرگز متوقف نشده بود.
در بیانیه این روزنامه در این باره اشاره شده است که از سال ۱۹۲۱ تاکنون «نه استالین و نه جنگ سرد، هیچ چیز ما را از این کشور بیرون نراند».
نیویورک تایمز نیز دلیل این اقدام را تصویب قانون جدیدی در روسیه عنوان کرده است که بر اساس آن انتشار «خبر کذب» درباره حمله به اوکراین می‌تواند تا ۱۵ سال زندان داشته باشد.
در دو هفته گذشته تصویب این قانون باعث شده است که بسیاری از مهم‌ترین رسانه‌های خبری جهان از جمله بی‌بی‌سی و سی‌ان‌ان و خبرگزاری بلومبرگ به فعالیت خود در خاک روسیه پایان دهند.
منابع: دويچه وله، يورونيوز و راديو فردا