صبح روز سه‌شنبه ۲۶مرداد ۱۴۰۱ مردم شهرکرد پس از ۹ روز قطعی آب به خیابان‌های این شهر آمدند و در برابر استانداری تجمع اعتراضی برگزار کردند. مقامات دولتی در هراس از گسترش اعتراضات، نیروهای امنیتی را به داخل شهر سرازیر کردند. آنها به مردم قول داده‌اند، هر چه سریعتر آب آشامیدنی آنها را تامین کنند.

اخبار رسیده حکایت از قطعی آب در شهرهای همدان و ارومیه نیز می‌باشد. سالها قبل آب آشامیدنی مردم روستاها و شهرهای کوچک با تانکر‌ها به روش سقایی انجام می‌شد. اما به نظر می‌رسد، حالا کلان‌شهرها نیز به این سرنوشت دچار شده‌اند. سران حکومت برای بدر بردن خود تلاش می‌کنند با جنگ‌های ملیتی نقش خود در بی‌آبی را پنهان کنند؛ اما مردم هم با این اقدامات مقامات کاملا آشنا هستند.

مردم در بیشتر شهرهای کشور با مشکل قطعی آب مواجه هستند. حتی زمانی‌که آب آشامیدنی در شبکه آبرسانی جاری باشد، فاقد پارامترهای قابل قبول فیزیکی و شرایط بهداشتی برای شرب است. سازمان جهانی بهداشت به کرات تاکید کرده که آب آشامیدنی باید فاقد هر نوع آلودگی، کدورت و میکرو ارگانیسم‌های بیماری‌زا و در یک سیستم بسته منتقل شود.

روش غیربهداشتی آبرسانی سقایی

به این ترتیب آبرسانی به روش سقایی صرفا یک مسکن و راه حل میدانی است. مقامات دولتی به این روش تلاش می‌کنند، در حد ممکن از بروز و گسترش اعتراضات مردمی جلوگیری کنند. طبق نکات بالا این روش نه تنها بهداشتی نیست، بلکه خطر گسترش بیماری‌های مانند وبا را بیشتر می‌کند.

بحران آب و قطعی مستمر آن در کشور اعتراضات صنفی را به چالش‌‌ امنیتی این نظام تبدیل کرده است. به جرات می‌توان گفت، دهه‌ها سیاست‌های ناکارآمد در حوزه مدیریت آب، کشور را وارد بزرگترین چالش ۱۰۰ سال گذشته کرده است.

بحران آب، حاصل ۴۰ سال غارت دارایی‌های کشور توسط سران حکومت است. سرقتی که در حال حاضر به اصلی‌ترین چالش امنیتی حکومت تبدیل شده است. این بحران در کنار گرانی و تورم زمینه اجتماعی برای اعتراضات را بیشتر خواهد کرد. دیکتاتوری حاکم به دلیل پایان ذخایر استراتژیکش توان پاسخگویی و حتی مقابله با چالش‌ها را نخواهد داشت. پر واضح است، پاک کردن صورت مساله با سرکوب هم هیچ مشکلی را حل نخواهد کرد. این اقدامات تنها به رادیکالیزه کردن اعتراضات دامن می‌زند. قطعی آب مختص قشر و یا طبقه خاصی نیست اما دهک‌های پایین جامعه را بیشتر تحت فشار خواهد گذاشت. طبقاتی که آستانه تحمل آنها مدت‌ها است، پایان یافته و فقط منتظر یک جرقه هستند.