بستن جاده ارتباطی بندرعباس – کهنوج توسط کارگران معدن آسمینون منوجان

pastedGraphic.png

دومین روز اعتراض و بستن جاده ارتباطی بندرعباس – کهنوج توسط کارگران بیکار شده معدن آسمینون منوجان و اعزام نیروی ضد شورش

روز سه‌شنبه ۲۸ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰، در دومین روز از تجمع کارگران بیکار شده معدن آسمینون منوجان، کارگران به دلیل پاسخ نگرفتن خواسته‌هایشان، اقدام به بستن جاده بندرعباس – کهنوج کردند.

نماینده کارگران، شرط پایان اعتراضات را استخدام مجدد نیروهای اخراج شده و پرداخت مطالبات مزدی کارگرا اعلام کرده است.

کارگران با تعیین ضرب‌الاجل گفته بودند که اگر‌خواسته‌هایشان توسط فرماندار عملی نشود جاده بندرعباس – کهنوج را خواهند بست. كارگران معدن با تجمع در محدوده تونل، با قرار دادن سنگ در وسط جاده آن را به طور كامل مسدود كردند

این کارگران از روز گذشته ابتدا در محدوده كارگاهي (پالايشگاه) معدن آسمينون دست به اعتراض زدند. آنها پس از نتیجه نگرفتن از اعتراضات، در محل معدن با تجمع روبروی فرمانداري منوجان، از مقامات این فرمانداری خواستار پاسخگویی به خواسته‌هایشان شدند.

شایان ذکر است، طی ماه‌های اخیر، کارگران معدن آسمینون چند نوبت اقدام به اعتصاب و اعتراض کرده بودند.

در پی این اعتراضات، فرماندار این شهرستان قول پرداخت مطالبات آنها را داده بود، اما پس از گذشت چندین ماه تاکنون اقدامی انجام نشده است.

شهروندان منوجان، در حمایت از کارگران به تجمع آنها پیوسته و اعتراضات را به دیگر خیابان‌های شهر گسترش داده‌اند.

اعزام نیروهای ضد شورش برای مقابله با کارگران معترض معدن آسمینون منوجان

 بنا به گزارش دریافتی در پی گسترش اعتراض کارگران معدن، نيروهاي ضد شورش استان كرمان ، به منظور جلوگیری از گسترش این اعتراضات، به منطقه اعزام شده‌اند.

با حضور نيروهاي ضد شورش و استقرار آنها در محل ايست بازرسي تونل، كارگران از حوزه استان كرمان خارج و در حوزه استان هرمزگان تجمع كرده‌اند.

تعداد کارگران بیکار شده این معدن بیش از ۱۲۰۰ نفر هستند که از ابتدای سال تا کنون بدون حقوق در وضعیت وخیم معیشتی به‌سر می‌برند.

پیشتر، روز یکشنبه ۱۵ فروردین نیز نزدیک به ۱۲۰۰ تن از کارگران شرکت معدن فاریاب در اعتراض به تعطيلی معدن و بيكار شدن کارگران اقدام به بستن جاده بندرعباس – کهنوج کرده بودند.

در آن تاریخ، هیئت مدیره شرکت معادن آسمینون منوجان به بهانه کمبود سیمان و اختصاص نیافتن سهمیه، کارخانه را تعطیل کرده و به کارگران گفته بود بعد از تعطیلات نوروز به سرکار بازنگردند.

Share: