بعد از شکست ناتو در افغانستان، مجلس انگلستان وابستگی این کشور را به آمریکا مورد انتقاد قرار داد

مجلس انگلستان با برگزاری یک نشست اضطراری دربارۀ افغانستان خروج نیروهای ناتو از این کشور و آشوب حاکم بر افغانستان را شکست سیاسی و نظامی بزر گی برای بریتانیا خواند و وابستگی سیاست خارجی انگلستان به آمریکا را سخت مورد حمله قرار داد.

به گزارش رادیو فرانسه، در این نشست که با حضور همۀ نمایندگان مجلس انگلستان برگزار شد، ترزا می، نخست وزیر پیشین این کشور، با انتقاد از بوریس جانسون وابستگی بریتانیا را به تصمیم یکجانبه آمریکا برای خروج از افغانستان آسیبی بزرگ به اعتبار ناتو و انگلستان و همچنین به اعتبار و نفوذ این کشور در جهان دانست.

در اظهاراتی مشابه یک نمایندۀ دیگر از حزب محافظه‌کار بریتانیا خطاب به بوریس جانسون خروج ناتو از افغانستان را “شکستی بزرگ برای سیاست خارجی بریتانیا” توصیف کرد و افزود : “چه چیزی از نفوذ جهانی بریتانیا در خیابان‌های کابل مانده است؟ سیاست خارجی بریتانیا در کجا تعیین می شود؟ در لندن یا در واشنگتن؟”

در پاسخ به انتقادهای نمایندگان مجلس انگلستان، بوریس جانسون تأکید کرد که باید این واقعیت سخت را پذیرفت که از سال ٢٠٠٩ نود و هشت درصد سلاح‌های ناتو را آمریکا تأمین می‌کند و در اوج استقرار ناتو در افغانستان از مجموع ١٣٢ هزار نیروی نظامی مستقر در این کشور ٩٠ هزار نفر سرباز آمریکایی بوده‌اند. به گفتۀ نخست وزیر بریتانیا بدون قدرت هوایی، نظامی و لجستیکی آمریکا، غرب قادر به ادامه فعالیت خود نیست. بوریس جانسون سپس اضافه کرد که خارج از آمریکا هیچیک از متحدان غربی از جمله مردم بریتانیا حاضر نیستند ده ها هزار سرباز کمکی به افغانستان بفرستند.

در پاسخ به نخست وزیر انگلستان، یک نمایندۀ دیگر محافظه‌کار، جانی مرسر، گفت که دولت بریتانیا سالانه بیش از پنجاه میلیارد دلار صرف ارتش پیشرفته خود می‌کند، آنوقت قادر به انجام هیچ عملیات خارجی بدون حضور و کمک آمریکا نیست؟

بعد از آمریکا، انگلستان بیشترین نیروی نظامی را به افغانستان اعزام کرد. در سال ٢٠٠٩ حدود ده هزار سرباز انگلیسی به افغانستان و عمدتاً به ولایت هلمند در جنوب افغانستان اعزام شدند. در این منطقه ٤٧٥ سرباز انگلیسی کشته و بیش از دو هزار سرباز دیگر زخمی شدند.

تام توگندهت، نمایندۀ دیگر مجلس بریتانیا که به عنوان سرباز در افغانستان خدمت کرده، در اظهاراتی تُند خروج آمریکا و ناتو از افغانستان را نه فقط به معنای واگذاری این کشور به طالبان دانست، بلکه آن را اهانتی بزرگ به خاطره و ایثار تمام هم قطارانش خواند که در جنگ افغانستان به خاک افتادند. او خروج آمریکا از افغانستان را اعتراف به ناتوانی در مقابل وضعیت موجود دانست.

نمایندگان مجلس انگلستان نگران از پی آمدهای جهانی شکست غرب در افغانستان هستند. در این باره ترزا می، نخست وزیر پیشین انگلستان، گفت : “روس‌ها و چینی‌ها از پی آمدهای خروج آمریکا و ناتو از افغانستان بی اطلاع نیستند.” ایان دانکن اسمیث، رهبر پیشین حزب محافظه کار بریتانیا فرازی از مقالۀ روزنامۀ نزدیک به حزب کمونیست چین، “گلوبال تایمز”، را در مقابل نمایندگان مجلس عوام خواند که در آن صریحاً به تایوان هشدار داده شده که در صورت وقوع جنگ آمریکایی‌ها به کمک آن کشور نخواهند آمد. رهبر پیشین حزب محافظه‌کار در پایان گفته است که وظیفۀ بریتانیا است که آمریکا را از نو وارد بازی جهانی کند.

Share: