بلاتکلیفی کارگران کارخانه آریا نخ زرند پس از چند سال تعطیلی کارخانه

۵۰ تن از کارگران کارخانه آریا نخ زرند واقع در استان کرمان منتظر بازگشت به کار هستند. این کارگران سالیان است بلاتکلیف و بیکار شده‌اند.

کارخانه آریا نخ زرند معروف به «نخ آریا» در منطقه روستایی باب تنگل شهرستان زرند واقع شده است. این کارخانه چندین سال است به دلایلی تعطیل شده و کارگران بیکار آن همچنان در انتظار بازگشت به کار هستند.

یکی از کارگران کارخانه آریا نخ زرند به بی‌توجهی مسئولان معترض است. وی می‌گوید: «بعد از چندین سال هنوز هیچ اقدامی برای بازگشایی این کارخانه از جانب مسئولان صورت نگرفته است.»

بی‌عملی مسئولان برای بازگشایی دوباره کـارخانه آریـا نخ زرند

پیش از این، ۱۷ شهریورماه ۱۴۰۰، دادستان زرند از کارخانه آریا نخ زرند بازدید کرد. وی اظهار داشت که این خبر همین امروز به ما رسید. در نتیجه با قید فوریت در دستور رسیدگی قرار خواهد گرفت.

این وعده وعیدهای دادستان به کارگران این کارخانه و اهالی روستای باب تنگل تاکنون عملی نشده است. خبر بازدید دادستان تنها در حرف و رسانه‌ها باقی مانده است.

کارگر کارخانه به این موضوع نیز اشاره می‌کند. وی می‌گوید: «اخیرا دادستان شهرستان زرند از کارخانه بازدید کرده و وعده پیگیری داده است.»

وی ادامه می‌دهد: «مالک کارخانه دو راه برایش وجود دارد. یا اینکه کارخانه را واگذار نماید و یا دوباره آن را به چرخه تولید بازگرداند. اگر به هر دلیل این کارخانه فعالیت تولیدی خود را شروع کند، حکم کارگران این واحد صنعتی بازگشت به کار خواهد بود. همچنین ممکن است شامل ماده ۱۴۱ قانون تجارت شود، در غیر این صورت وارد یک مسیر قانونی جدید خواهد شد.»

کارگر کارخانه آریا نخ زرند افزود: «واحد تولیدی نخ آریا سال‌ها است دچار فراز و نشیب و چالش‌های کارگری شده است. آنچه خودم شاهد بودم، مشکل اصلی آن به مشکلات اقتصادی ربط دارد. دولت هیچ کمکی در زمینه تامین منابع مالی به این کارخانه نکرده است. علاوه بر این مدیران این واحد صنعتی، مدیریت لازم و علم کافی برای خارج کردن این کارخانه از بحران را نداشته‌اند. نتیجه آن تعطیلی کامل کارخانه و بیکاری ۵۰ کارگر آن بوده است.»

وی ادامه می‌دهد: «ما کارگران کارخانـه آریـا نخ زرند چندین بار به امید بازگشایی کارخانه به ادارات دولتی و نهادهای صنفی شهرستان مراجعه کردیم. اما تاکنون هیچ پاسخی دریافت نکرده‌ایم.»

به گفته کارگران کارخانه آریا نخ زرند، آنها خواستار بازگشایی دوباره محل کار خود هستند. چرا که تنها منبع درآمد و اشتغال حداقل ۵۰ کارگر بصورت مستقیم در این کارخانه است. کارگران در این منطقه هیچ فرصت شغلی دیگری ندارند.

کارگران بار دیگر از مسئولین خواسته‌اند که درباره رفع مشکلات این واحد تولیدی اقدام فوری انجام دهند.

کارخانه آریا نخ زرند در سال ۸۱ تاسیس شده است. این کارخانه که در روستای باب تنگل واقع است، یکی از مناطق محروم و روستایی است.

Share: