بلومبرگ: آمریکا در پی قطعنامه شورای حکام برای فشار بر ایران است

پایگاه خبری بلومبرگ گزارش داد آمریکا در آستانه نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در حال جلب حمایت کشورهای دیگر برای تصویب یک قطعنامه پیشنهادی برای افزایش فشار بر ایران به دلیل تشدید فعالیت‌های هسته‌ای این کشور است.

بلومبرگ روز پنجشنبه هفتم اسفندماه نوشت دیپلمات‌های آمریکا سندی را توزیع کرده‌اند که نارضایتی و خواسته‌های این کشور خطاب به ایران در زمینه همکاری کامل با بازرسان آژانس را نشان می‌دهد.

قرار است شورای حکام هفته آینده در وین تشکیل جلسه دهد تا به بررسی گزارش بازرسان آژانس درباره افزایش تولید سوخت هسته‌ای و کشف ذرات اورانیوم در سایت‌های اعلام‌نشده ایران بپردازد.

بلومبرگ نوشته سه صفحه از این سند را مشاهده کرده که حاکی است قطعنامه پیشنهادی آمریکا بر «نگرانی شدید درباره یافته‌های آژانس» تاکید می‌کند و دغدغه‌های در حال افزایش درباره همکاری ایران را نشان می‌دهد.

در حالی که سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از اظهار نظر در این زمینه خودداری کرده،‌ بلومبرگ گزارش داد دو مقام اروپایی دریافت این سند را تایید کرده‌ و گفته‌اند در حال مطالعه محتوای آن هستند.

جلسه هفته آینده شورای حکام می‌تواند آزمایشی اساسی و زودهنگام برای راهبرد دولت جدید آمریکا در قبال ایران باشد.

درخواست افزایش فشار بر ایران

در سندی که بلومبرگ منتشر کرده تاکید شده جو بایدن،‌ رییس‌جمهور ایالات متحده، این مساله را روشن کرده که اگر ایران به تعهدات برجام بازگردد،‌ آمریکا نیز همین کار را خواهد کرد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز سه‌شنبه گزارش داد ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران برای اولین‌بار در هشت سال به سطح مورد نیاز برای ساخت سلاح نزدیک‌تر شده است. 

این گزارش همچنین به ناکافی بودن توضیحات تهران درباره ذرات کشف‌شده اورانیوم با سابقه چنددهه‌ای در شماری از سایت‌ها اشاره می‌کند.

اکنون به نوشته بلومبرگ، نوع واکنشی که آمریکا در پی کسب همراهی سایر کشورها برای آن است، مبتنی بر پیشنهاد افزایش فشارها بر ایران است.

در بخشی از متن آن اشاره شده: «جهان برای مدتهاست که می‌داند ایران در گذشته به دنبال ساخت سلاح هسته‌ای بوده است.»

Share: