جمعه ی دیگری از راه رسیده است. حکومت اسلامی از چند روز پیش تدارکات گسترده ای برای مقابله با اعتراضات روز جمعه در شهرهای سیستان و بلوچستان دیده است و نیروهای نظامی را به این منطقه گسیل کرده است.

گزارش شده است ورودی های شهر زاهدان توسط نیروهای نظامی و امنیتی مسدود شده است. در آستانه جمعه ۲۰ آبان، نیروهای نظامی و امنیتی که تعداد زیادی از آنان خارج از استان به زاهدان و دیگر شهرهای بلوچستان روانه شدند ورودهای شهر زاهدان را بسته اند. طبق اطلاعات رسیده در هر ایست بازرسی در زاهدان چند نیروی عرب زبان در کنار نیروهای سپاه حضور دارد که احتمالا از گروهای حشدالشعبی عراق هستند که برای سرکوب اعتراضات به بلوچستان اعزام شده اند. طی روزهای اخیر گزارش های متعددی از خرید لباسهای از قبل دوخته شده بلوچی در شهر خاش و زاهدان رسیده بود و مورد بررسی قرار گرفت که متاسفانه حقیقت داشت. گفته می شود گروهای شبه نظامی فاطمیون، زینبیون و حشدالشعبی تحت حمایت سپاه در بلوچستان و سایر شهرهای کشور حضور دارند که در سرکوب معترضان نقش داشته اند.

علیرغم آمادگی حکومت و گسیل نیروهای نظامی به منطقه ای تصاویر دریافتی نشان می دهد که تظاهرات در زاهدان، ایرانشهر، خاش، سراوان و راسک، پیشین (۸ کیلومتری مرز پاکستان) با شعار «مرگ بر خامنه ای» آغاز شده است. ماموران سرکوبگر در خیابان های ابوذر و طالقانی با تیراندازی به سمت مردم، اعتراضات مسالمت آمیز مردم ایرانشهر را به خشونت کشیدنددر چابهار نیز اعتراضات ضدحکومتی آغاز شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *