فرونشست زمین سال‌ها است در دشت اصفهان آغاز شده است. این موضوع را به راحتی در ترک‌های دیوار منازل مسکونی و یا خیابان‌ها به وضوح می‌توان دید. در حال حاضر همه نگران پیشرفت سریع این فرونشست هستند. اما مسئولین هیچ اقدامی در این رابطه انجام نمی‌دهند. کارشناسان راه برون‌رفت از این موضوع را جاری شدن مداوم زاینده رود می‌دانند. به دلیل تسلط مافیای آب بر دولت رئیسی امکان پذیرفته شدن این راه‌کار غیرممکن است.

مدیرکل سازمان زمین‌شناسی اصفهان در رابطه با میزان فرونشست زمین در اصفهان می‌گوید:

«اصفهان تنها کلان‌شهری است که فرونشست حتی داخل شهرش نیز نفوذ کرده است. در حال حاضر در حالت خوش‌بینانه، میدان نقش جهان ۴۶ سانتیمتر، حبیب‌آباد ۱۸۴ سانتیمتر و حوالی فرودگاه حدد ۹۶ سانتیمتر و خانه اصفهان ۸۶ سانتیمتر نشست کلی را تجربه خواهد کرد. در چنین شرایط اسفناکی، اصفهان از مرز بحران عبور کرده و وارد مرحله فاجعه شده است، اما در صورت بی‌توجهی بیشتر، اوضاع فاجعه‌بارتر خواهد شد.»

ساکنان دشت اصفهان تحت تاثیر آسیب‌های فرونشست قرار دارند

بنا به گفته کارشناسان، ساکنین دشت اصفهان خواه ناخواه تحت تاثیر آسیب‌های فرونشست زمین قرار دارند. فاجعه تخریب سازه‌های قدیمی و یا نوساز هر لحظه مردم اصفهان را تعقیب می‌کند. با این که اصفهان از مرز بحران عبور کرده، اما هیج تدبیری از سوی مسئولین کشوری و استانی برای این موضوع اندیشیده نشده است. با توجه به کاسه‌ای بودن دشت اصفهان هر آن امکان رانش زمین و فرونشست یکباره وجود دارد.

به گفته کارشناسان، راه کار این موضوع ساده است؛ اما همانطور که از پیش اشاره شد مافیای آب، اجازه انجام آن را نمی‌دهد. دشت اصفهان نیاز به یک آبخوان دارد تا معادله کسر و اضافه از آب‌های زیر ‌زمینی به تعادل برسد.

راه‌کارهای مقابله با فرونشست زمین

کارشناسان از فرونـشست زمین به عنوان پدیده‌ای شوم و یکی از بلایای طبیعی نام می‌برند، علت آن هم برداشت بی‌رویه از سفره‌های آب زیرزمینی در ۴ دهه گذشته بوده است. مهم‌ترین راه کار مقابله با پدیده فـرونشست زمین انجام تغذیه مصنوعی سفره‌های زیر زمینی است. این راه کار در چین و آمریکا تجربه شده و جواب هم داده است. اما سران حکومت بایستی ابتدا راه‌کاری برای جایگزینی آب مصرفی مردم و صنایع پیدا کنند.

قتل عام طبیعت در کشور توسط سران حکومت به مدت ۴۰ سال است، ادامه دارد. در این مدت جنگل‌ها نابود، رودخانه‌ و تالاب‌ها خشک و سراسر کشور دچار فرونشـست زمین شده است. برای تغییر این وضعیت بایستی تغییرات اساسی در کشور ایجاد شود. اولین تغییر هم بایستی در سیستم حکومتی باشد. در این صورت سایر تغییرات به سرعت انجام پذیر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.