پدیده ریزگردها چند سالی است که مهمان ناخوانده مردم استان خوزستان می‌باشد. هجوم ریزگردها به شهرهای این استان زندگی مردم را دچار اخلال کرده است. تنگی نفس بخصوص برای مبتلایان به کرونا مشکلات زیادی را ایجاد کرده است. مسئولین دولتی برای پنهان کردن علت اصلی پدیده ریزگردها علت را کشورهای همسایه می‌دانند. اما واقعیت امر چیز دیگری است. علت اصلی پدیده ریز‌گردها را بایستی در خشک شدن هورالعظیم برای استخراج نفت توسط قرارگاه خاتم سپاه جستجو کرد. این قرارگاه بدون توجه به مشکلات زیست محیطی انجام این کار، تنها به فکر کسب ثروت از استخراج نفت می‌باشد. به این ترتیب ریزگردها زندگی مردم این استان را با خاک یکسان کرده است. نماینده اهواز در مجلس در این خصوص ‌می‌گوید:

«مردم استان خوزستان و استان‌های همجوار، طی هفته‌های اخیر، روز‌های سخت و جان‌فرسایی داشته‌اند و گرد و خاک و ریزگرد‌ها زندگی مردم را سیاه کرده است.»

تلاش برای کم اهمیت جلوه دادن پدیده ریزگردها

مسئولین حکومتی تلاش می‌کنند، این موضوع را کم اهمیت جلوه دهند. در حالی که پدیده ریزگردها با جان انسان‌ها رابطه مستقیم دارد. علت اصلی این پدیده را بایستی در مشکلات زیست محیطی دنبال کرد. مشکلاتی که نتیجه ۴۰ سال قتل عام طبیعت توسط این حکومت است. فرونشست‌های متعدد زمین، خشک شدن تالاب‌ها و کم شدن آب پشت سدها نتیجه بلافصل این قتل عام می‌باشد. سران حکومت تلاش می‌کنند پدیده ریـزگردها را در حد یک خبر تقلیل داده و بعد هم فراموش کنند. اما این پدیده در حال حاضر از مهمترین چالش‌های زندگی مردم استان خوزستان است.

 پدیده ریـزگردها بایستی در دستور کار دولت قرار بگیرد

مقابله با پدیده ریـزگردها بایستی در دستور کار دولت قرار گیرد. اما بدلیل اختصاص ندادن بودجه و مدیریت لازم احتمال موفقیت این کار کم است. برای جلوگیری از این پدیده بایستی جلوی فرسایش خاک را با گسترش و تقویت پوشش گیاهی گرفت. تامین حقابه‌ فراموش شده تالاب‌ها از مهمترین اقدامات برای مقابله با پدیده ریـزگردها می‌باشد. خشک شدن هر تالاب در استان خوزستان به معنی کانونی جدید برای تولید ریـزگردها می‌باشد.

پدیده ریـزگردها در استان خوزستان و سایر استان‌های کشور را می‌توان کارنامه ۴۰ ساله حکومت در زمینه محیط زیست دانست. خشک شدن تالاب‌ها برای استخراج نفت در استان، به معنی قربانی کردن مردم برای کسب ثروت بیشتر است. مردم علت اصلی این پدیده‌ها را که سودطلبی سران حکومت است بخوبی دریافته‌اند. بهمین دلیل، اعتراضات مردم در این رابطه هر روز گسترده‌تر شده است.