رویتر: نیروهای روسیه روز یکشنبه حملات خود را به بزرگترین شهر تحت کنترل نیروهای اوکراینی در منطقه دونباس در شرق این کشور تشدید کردند. کی‌یف اعلام کرد امیدوار است سلاح‌های دوربردی که به آن ها نیاز دارد را به زودی دریافت کند.

دستاوردهای مستحکم روسیه در روزهای اخیر در دونباس در شرق اوکراین، شامل مناطق لوهانسک و دونتسک، حاکی از یک تغییر وضعیت در جنگ است که اکنون در ماه چهارم خود قرار دارد.

رویترز گزارش می دهد به نظر می رسد روسیه در آستانه تصرف کل منطقه لوهانسک است. ارتش این کشور بعد از عقب کشیدن از اطراف پایتخت اوکراین تصرف این منطقه را هدف خود اعام کرد.

وزارت دفاع روسیه گفته است نیروهای این کشور و نیروهای جدایی‌طلب متحد آن، لیمان، محل اتصال خطوط راه‌آهن در غرب رودخانه سیورسکی دونتس در دونتسک را به طور کامل تحت کنترل دارند. مقام های اوکراینی مدعی اند نبرد برای لیمان ادامه دارد.

در همین حال سیوردونتسک در حدود ۶۰ کیلومتری شمال شرقی لیمان و بزرگترین شهر دونباس که هنوز در اختیار اوکراین است، مورد حمله ارتش روسیه قرار گرفته است. سرهی گایدایی، فرماندار لوهانسک می گوید: وضعیت به شدت دشوار است. به گفته ی وی گلوله باران شهر به حدی شدید است که ارزیابی تلفات و خسارات ممکن نیست. او گفت دو نفر در روز شنبه کشته شدند و ۱۳ ساختمان دیگر در شهر ویران شدند.

گایدایی روز جمعه گفته بود نیروهای اوکراینی ممکن است مجبور شوند از شهر عقب نشینی کنند تا محاصره نشوند. مشخص نیست که آیا آنها شروع به خروج از شهر کرده اند یا خیر.

توپخانه روسیه همچنین جاده لیسیچانسک-باخموت را زیر آتش گرفته است. روسیه برای تکمیل محاصره ی نیروهای اوکراینی قصد کنترل این جاده را دارد. مقامات محلی می گویند “ویرانی قابل توجهی” در لیسیچانسک روی داده است.

اوکراین از آمریکا و سایر کشورها همچنان تقاضای سلاح های دوربرد دارد. مقامات آمریکایی به رویترز گفته اند که به طور فعال در حال بررسی این درخواست هستند و ممکن است در روزهای آینده در این مورد تصمیم گیری شود.

ولادیمیر زلنسکی در یک سخنرانی ویدئویی اواخر شب ابراز امیدواری کرد متحدان اوکراین تسلیحات مورد نیاز این کشور را تهیه کنند و افزود که انتظار “خبرهای خوبی” در روزهای آینده دارد.

زلنسکی گفت که وضعیت نظامی در دونباس بسیار پیچیده است و افزود که دفاع در تعدادی از نقاط از جمله سیویرودونتسک و لیسیچانسک متوقف شده است.

اولگا استفانیشینا، معاون نخست‌وزیر اوکراین، در اظهاراتی ناامیدانه با اشاره به اختلافات کشورهای غربی در مورد هزینه های اقتصادی جنگ گفت ناتو نشان داده است قادر به پاسخگویی نسبت به متحدین خود نیست.

امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه و اولاف شولز، صدراعظم آلمان، روز شنبه در تماسی با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، در مورد تلاش های دیپلماتیک برای یافتن راه حل این جنگ که پیامدهایی فراتر از مرزهای اوکراین دارد، گفتگو کردند.

بنابر اعلام مقامات فرانسه، دو کشور غربی از روسیه خواسته اند به محاصره بندر اودسا پایان دهد تا صادرات غلات اوکراین انجام شود. کرملین در بیانیه ای اعلام کرد پوتین به شولتز و مکرون گفته است مسکو مایل است درباره راه‌هایی بحث کند تا اوکراین بتواند بارگیری غلات از بنادر دریای سیاه را از سر بگیرد.

زلنسکی در یک مصاحبه تلویزیونی گفت معتقد است اگر اوکراین بتواند تمام اراضی را که از زمان آغاز تهاجم در ۲۴ فوریه از دست داده بازپس بگیرد، روسیه با گفتگو موافقت خواهد کرد.

با این حال، زلنسکی ایده استفاده از زور برای بازپس‌گیری تمام سرزمین‌هایی را که اوکراین از سال ۲۰۱۴ از دست داده، از جمله کریمه، را رد کرد، او گفت: “من باور ندارم که بتوانیم تمام قلمرو خود را با ابزار نظامی بازگردانیم. اگر تصمیم بگیریم به این سمت برویم، صدها هزار نفر قربانی خواهند شد.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.