نشریۀ “نیوزویک” به نقل از منابع اطلاعاتی یک کشور متحد آمریکا خبر داد که جمهوری اسلامی ایران با ارسال تجهیزات جدید به طرح استقرار سامانۀ دفاع هوایی خود در سوریه شتاب بخشیده و این اقدام افزایش حملات هوایی اسرائیل را برای جلوگیری از اجرای این طرح در پی داشته است.

همین منبع افزوده است که طرح جمهوری اسلامی ایران با همکاری ارتش سوریه صورت می‌گیرد و هدف تهران از این اقدام بهره برداری بعضاً مستقل از این سامانۀ دفاعی در خاک سوریه است.

در این سامانۀ دفاعی جمهوری اسلامی ایران قصد دارد از موشک‌های “صیاد” با بُرد ۲۹۹ کیلومتر استفاده کند. مقامات جمهوری اسلامی ایران می‌گویند که سامانۀ دفاع هوایی آن از قدرت  بیشتری نسبت به موشک‌های زمین به هوای آمریکا موسوم به “پاترویت” یا موشک‌های روسی “اس۳۰۰” برخوردار است.  

در این حال، کاخ کرملین خبر داد که رؤسای جمهوری روسیه و ایران، ولادیمیر پوتین و ابراهیم رئیسی، دیروز چهارشنبه یازدهم ژانویه با یکدیگر درباره همکاری‌های دو جانبه در سوریه گفتگوی تلفنی انجام دادند. در این گفتگو رهبران دو کشور بر ضرورت توسعۀ بیشتر مناسبات دوجانبه در تمام زمینه‌ها به ویژه در بخش‌های انرژی، حمل‌و‌نقل و لجستیکی تأکید کردند.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *