به کارگران اعتصابی نفت ایران وعده پیگیری مطالبات‌شان داده شد

رئیس کمیسیون انرژی مجلس ایران با اشاره به اعتراضات روزهای اخیر کارگران صنعت نفت و پتروشیمی، از آنها به عنوان “عزیزان” نام برد که “نگرانی‌های بحق آنها” است و مورد رسیدگی روسای سه قوه و کمیسیون انرژی مجلس قرار خواهد گرفت.

فریدون حسنوند، رئیس کمیسیون انرژی مجلس روز پنج‌شنبه سوم تیر با اشاره به اعتراض گسترده کارگران صنعت نفت و پتروشیمی گفت که این کمیسیون پیشنهاد داده است که “مسئله” کارگران در شورای هماهنگی اقتصادی سه قوه مطرح شود و در آنجا درباره‌ آنها تصمیم‌گیری گردد.

قرار است این جلسه روز ششم تیر با حضور وزیر نفت، مدیرعامل شرکت ملی نفت و مسئولان دستگاه‌های نظارتی از قبیل دیوان محاسبات و بازرسی کل کشوربرگزارشود.

از روز ۲۹ خرداد کارگران پالایشگاه‌های نفت و پتروشیمی در شهرهای مختلف ایران دست به اعتصاب زدند. این حرکت روز اول تیر وسیع‌تر شد و کارگران در شهرهای بیشتری به آنها پیوستند. در همین روز ۷۰۰ نفر از کارگران پالایشگاه تهران برگه اخراج گرفتند.

اعتصابات و اعتراضات فروکش نکرد و دیروز بازهم گسترش یافت. از جمله خواست‌های مهم کارگران افزایش دستمزدها، روزهای مرخصی و بهبود ایمنی محیط کار است.

فریدون حسنوند به کارگران “اطمینان” داده است که کمیسیون انرژی «با درک شرایط، به دنبال احقاق حق آنهاست و راهکارهای قانونی را برای رفع نگرانی آنها به کار می‌بندد».

پایگاه خبری نفت و انرژی در این باره نوشته است که از جمله مشکلات پرسنل نفت «حذف ۱۰ هزار سمت در اسفندماه سال گذشته ، بلاتکلیفی ۱۰ ساله پرسنل قراردادی، عدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل نیروی‌های پیمانکاری در بعضی از شرکت‌ها عدم رسیدگی به معیشت پرسنل پیمانکاری و … » است.

منبع: دويچه وله

Share: