به گفته العربیه اعتصاب کارگران صنایع نفت ایران در دهه های گذشته بی نظیر است

در پی اعتصاب گسترده کارگران صنایع نفت در شهرهای مختلف رسانه‌های خارجی این اعتصاب را منعکس کرده‌اند. گستردگی این اعتصاب در ۴۰ سال گذشته بی‌نظیر است. العربیه انگلیسی مقاله‌ای با عنوان: « بزرگترین اعتصاب کارگران انرژی ایران در دهه های گذشته در میان افزایش تهدیدهای ادامه دارد.» منتشر کرد.

العربیه انگلیسی در این مقاله به مشکلات کارگران و گستردگی اعتصاب اشاره می‌کند. العربیه می‌نویسد:

«کارگران صنایع نفت ایران در بیش از ۶۰ شرکت طی ۱۱ روز گذشته اعتصاب کرده‌اند. این دومین اعتصاب گسترده کارگران صنعت نفت ایران در کمتر از یک سال است. بسیاری بر این باورند که این گسترده‌ترین اعتصاب در دهه‌های گذشته است.»

کارگران اعتصابی از ۱۹ ژوئن در ۸ استان دست از کار کشیده‌اند. آنها هشدار داده‌اند، اگر مقامات خواسته‌های آنها را تا پایان ماه اوت برآورده نکنند، دامنه اعتصاب را گسترش خواهند داد.»

اعتصاب تا رسیدن به خواسته‌ها ادامه دارد

العربیه در ادامه به قصد کارگران برای ادامه اعتصاب تا رسیدن به خواسته‌هایشان اشاره می‌کند. العربیه می‌نویسد:

شورای سازماندهی اعتراضات کارگران قراردادی نفتی اعلام کرد: «اعتصاب تا برآورده شدن خواسته‌‌هایشان ادامه خواهد داشت.»

ده‌‌ها هزار نفر از همکاران ما اعتصاب کرده‌اند، همکاران رسمی ما در ۳۰ ژوئن به اعتصاب خواهند پیوست. اگر خواسته‌های ما تا پایان ماه اوت برآورده نشود، ما برای گسترده‌تر کردن اعتراضات خود آماده خواهیم شد.»

این شورا روز شنبه در بیانه‌ای گفت: «مطالبات اعتصابی کارگران شامل دستمزد بالاتر و شرایط کار بهتر است.»

اعتصاب‌ کارگران صنایع نفت چالش جدی رئیسی

العربیه در ادامه به چالش پیش روی رئیسی اشاره می‌کند. این رسانه درادامه می‌نویسد:

«این اعتصاب‌ها برای ابراهیم رئیسی که در ۵ اوت ریاست جمهوری را بر عهده می‌گیرد مشکل ایجاد می‌کند.»

گفته می‌شود که ده‌ها تن از اعتصاب کنندگان محل کار خود را ترک کرده و به محل سکونت خود بازگشته‌اند. شورا از کارگران اعتصابی خواسته است که برای جلوگیری از جایگزینی با نفرات جدید در خوابگاه‌های خود بمانند.

گروه‌‌های مدافع حقوق بشر گفته‌اند سه‌شنبه گذشته، ۷۰۰ کارگر اعتصابی در پالایشگاه نفت تهران اخراج شده‌اند. سخنگوی پالایشگاه این گزارش را تکذیب کرد و گفت یک پیمانکار فرعی ۳۵ کارگر خود را اخراج کرده است

امتناع زنگنه از رسیدگی به وضعیت کارگران اعتصابی

العربیه انگلیسی در ادامه به حرفهای بیژن زنگنه اشاره می‌کند و می‌نویسد:

بیژن زنگنه، وزیر نفت بدون ذکر اعتصاب روز یکشنبه گفت: «مشکل کارگران قراردادی مربوط به قانون کار است و ربطی به بودجه ۱۴۰۰ ندارد.»

با این اظهارات بنظر می‌رسد که زنگنه مطالبات کارگران پیمانی را رد می‌کند. وی در تلاش است که فقط مسائل مربوط به حقوق و مزایای کارمندان ثابت را حل کند.

کارگران اعتصابی از داخل و خارج از ایران حمایت می‌شوند. اتحادیه جهانی IndustriALL از کارگران اعتصابی حمایت کرد. این اتحادیه نماینده ۵۰ میلیون کارگر در ۱۴۰ کشور جهان است.

Share: