بیانیه سندیکاها و اتحادیه های کارگری و بازنشستگان؛ مردم را فورا واکسینه کنید

روز چهارشنبه ۳ شهریورماه ۱۴۰۰، چندین سندیکا و اتحادیه های کارگری بیانیه‌ای تحت عنوان «عدم اجرای واکسیناسیون فوری، رایگان، عمومی و استاندارد جنایت است»، منتشر کردند.

متن کامل بیانیه سندیکاها و اتحادیه های کارگری در زیر آمده است.

«عدم اجرای واکسیناسیون فوری، رایگان، عمومی و استاندارد جنایت است!

مردم را فورا واکسینه کنید !

اکنون ایران به یمن وجود حاکمیتی غیرمسئول و ناکارآمد به قتلگاهی تبدیل شده است. طبق آمار رسمی، روزانه بیش از ۷۰۰ نفر بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست می‌دهند. کشتاری با چنین وسعت تنها بخش کوچکی از مصیبت‌های وارد شده بر خانواده‌ها و شهروندانی است که به سوگ عزیزان خود می‌نشینند.

این کشتار کرونایی شهروندان در کنار ده‌ها معضل دیگر از جمله کمبود دارو و مراکز درمان، ضعف مالی بیماران و عدم توانایی خرید داروها، هزینه بالای تست کرونا و سی‌تی‌اسکن، گرانی ویزیت پزشکان بویژه مراکز درمانی خصوصی و …  مهمتر از آن اعمال تبعیض و شکاف طبقاتی در درمان و بهداشت و امر واکسیناسیون مردم محروم، نشان‌دهنده ابعاد دیگر سیاست‌های حاکم می‌باشد.

در حالی که نهادهای دولتی و اقلیت مرفه حاکم، بیگانه با هر درد و رنج، با قبضه امکانات و تجهیزات بهداشتی درمانی با هدف دستیابی به سود بیشتر، از همان ابتدا با ممنوعیت خرید واکسن‌های معتبر و عدم ارائه خدمات حمایتی ویژه دوران قرنطینه به شهروندان، به دامنه پاندومی کرونا وسعت بخشیدند.

دولت و ارگان‌های متولی در مقابل چنین بحران مرگباری که سراپای جامعه را به فلاکت و نیستی سوق داده است، با شانه خالی کردن از زیر بار وظایف خود، با تاخیر و کند نمودن امر واکسیناسیون، نظام سلامت را همچون سایر حوزه‌ها به بحران وحشتناکی کشانده‌اند . بودجه اختصاص یافته مقابله با کرونا را ۵۳۰ میلیارد تومان تصویب کرده‌اند. درحالی که بودجه حوزه علمیه ۱۷۳۳ میلیارد تومان (سه برابر بودجه مقابله با کرونا) را بخود اختصاص داده است.

بخش اعظم این بودجه ناعادلانه نیز در روند بوروکراسی نظام سودمحور، به جیب باندهای رانت‌خوار و سوداگران مرگ سرازیر شده است.

در شرایطی که بیماران از کمبود دارو، تخت و امکانات بیمارستانی، اکسیژن و حتی سرم، جان خود را از دست می‌دهند. مردم در صف‌های طویل مراکز واکسیناسیون، با نبود واکسن مواجه‌اند. اما مافیای دارو در بازار سیاه (آزاد) داروها و واکسن‌های وارداتی را  با قیمت‌های سرسام‌آور نصیب اقشار و طبقات برخوردار می‌گرداند.

سیاست عدم حمایت از اقشار آسیب‌پذیر بخش کثیری از محرومان و افراد فاقد مدارک هویتی (مانند شناسنامه و کارت ملی، مهاجران)، آسیب دیدگان مواد مخدر و بی‌خانمان‌ها و …را نیز از واکسیناسیون حذف می‌کند و عملا به اشاعه سویه‌های مرگبار کرونا می‌افزاید.

 استقرار چنین شرایط فاجعه‌باری بر جامعه، محصول بحران همه جانبه و فساد سیستماتیک نظام سیاسی و اقتصادی سرمایه‌داران کنونی است که جز کسب سود بیشتر و انباشت سرمایه و اعمال ستم و سرکوب در مقابله با مردم معترض و توده‌های زحمت‌کش قانون دیگری نمی‌شناسند. رشد و گسترش روزافزون اعتراضات، اعتصابات و تجمعات کارگران، معلمان، پرستاران و کادر درمان، بازنشستگان، جوانان و جنبش‌های مردمی، بویژه اعتراضات سراسری اخیر خوزستان به بی‌آبی، محرومیت و تبعیض، نقطه مقابل چنین بساط ظالمانه و مرگ‌آفرین است.

همانگونه که در اعتصابات سراسری اخیر کارگران، خواست «واکسیناسیون سریع و رایگان همگان در مقابل کرونا» مطالبه‌ای محوری بشمار می‌رود، کارگران و توده‌های زحمت‌کش و تشکل‌های مستقل علیه روند کشتار کرونایی مردم محروم و کالایی شدن بهداشت و درمان از مبارزه دست نخواهند کشید و خواهان مجازات عاملان کشتار کرونایی شهروندان می باشند.

ما امضاکنندگان این بیانیه ضمن اعلام انزجار و اعتراض شدید علیه این همه ناکار‌آمدی و بی‌توجهی حکومت به سلامت مردم هشدار می‌دهیم، چنانچه به خواسته‌های عمومی برای واکسیناسیون فوری رایگان، مطمئن و همگانی اقدام نشود و طی یک برنامه مشخص و زمانبندی شده این چهار مورد مطالباتی با تعهد و مسئولیت‌پذیری انجام نگیرد، مسئولیت همه عواقب آن را بر عهده کلیه مسئولان حکومتی و نهاد های دولتی می‌دانیم.

ما اعلام می‌کنیم خواستار قرنطینه همراه با تامین حداقل‌های زندگی در مدت لازم برای اجرای آن، برای کارگران و زحمت‌کشان و فرودستان هستیم.

بدون قرنطینه همراه با تامین معیشت برای اقشار مزد و حقوق‌بگیر و بیکاران و فرودستان از دامنه این بیماری کاسته نخواهد شد.

بی‌شک  امر واکسیناسیون و قرنطینه، بدون تامین دارو و تجهیزات بیمارستانی برای بیماران و توزیع ماسک و مواد ضدعفونی برای عموم مردم کرونا پایدار خواهد ماند. ما خواهان تامین این ضروریات اساسی برای کنترل و نابودی و ریشه‌کن کردن بیماری کووید۱۹ هستیم.

ما بازداشت وکلایی را که بخاطر اعتراض به مسئولیت‌ناپذیری حکومت تحت پیگرد قرار گرفته‌اند شدیدا محکوم می‌کنیم و خواستار آزادی بی‌قید و شرط و فوری آنان هستیم.»

امضا کنندگان:

ـ سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی

ـ سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه

ـ  انجمن صنفی روزنامه‌نگاران آزاد

ـ  اتحاد بازنشستگان

ـ  اتحاد سراسری بازنشستگان ایران

ـ  گروه اتحاد بازنشستگان

ـ کمیته پیگیری ایجتد تشکل‌های کارگری ایران

ـ  کمیته هماهنگی برای ایجاد تشکل‌های کارگری

چهارشنبه ۳ شهریور ۱۴۰۰

Share:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *