بیانیه پایانی تجمع سراسری بازنشستگان و کارگران ضد ظلم و چپاول به مناسبت روز جهانی کارگر

روز شنبه ۱۱ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ بنابه فراخوان قبلی به مناسبت روز جهانی کارگر، تجمع سراسری کارگران و بازنشستگان در بسیاری از شهرها برگزار گردید. در پایان مراسم بزرگداشت روز جهانی کارگر بیانیه پایانی این تجمع صادر گردید.

متن کامل بیانیه تجمع سراسری بازنشستگان و کارگران به مناسبت روز جهانی کارگر:

«گرامی باد ۱۱ اردیبهشت روز جهانی کارگر

هم میهنان و همکاران و پیشکسوتان شریف کارگر 

در بزرگداشت روز جهانی کارگر در ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰، صدها کارگر و پیشکسوتان ضد ظلم و چپاول در شهرهای مختلف کشور، این روز بزرگ را گرامی داشتند و با صدای رسا، خواسته‌های برحق خود را به گوش همه رساندند.

از حضور کارگران و پیشکوتان برای بزرگداشت روز بزرگ کارگران که علیرغم محدودیتهای شدید ماموران حکومتی برگزار شد، تقدیر می‌کنیم. 

از سندیکاها و اتحادیه‌های کارگری در کشورهای مختلف که به حمایت از حقوق حقه ما کارگران ایران برخاستند و از کسانی که صدای ما را در سراسر جهان بازتاب می‌کنند، تقدیر می‌کنیم. 

ما ضمن محکوم کردن اعمال ضدکارگری گردانندگان غاصب خانه کارگر، اعلام می‌کنیم در شرایطی که حداقل حقوق حقه کارگران و زحمتکشان توسط جناح‌های مختلف حاکمیت پایمال شده و ما علیرغم کارهای سنگینی که انجام می‌دهیم، اما چیزی حز خجالت پیش خانواده‌ خود نداریم، اعلام می‌کنیم در این انتخابات شرکت نخواهیم کرد و همچنان‌که بارها اعلام کرده‌ایم «ما دیگه رای نمی‌دیم، عدالتی ندیدیم». 

حداقل خواسته‌های ما که باید محقق شود عبارتند از:‌

‌ ۱ـ امنيت شغلي

لفو کلیه‌ قراردادهای موقت و عقد قراردادهای دائم برای تضمین امنیت شغلی کارگران 

۲ـ حداقل دستمزد  

در هر شرایطی حداقل دستمزد باید بیشتر از خط فقر باشد. امروزه  خط فقر ۱۲ میلیون تومان است. با توجه به شدت افزایش تورم، دستمزدها هر ماه با تورم تراز شود. 

۳ـ به رسمیت شناختن تشکل‌های مستقل کارگری

 شوراهای اسلامی کارگران باید منحل و به جای آن در هر واحد کار، تشکل مستقل کارگری، توسط خود کارگران تشکیل شود و وزارت کار باید آن را به رسمیت بشناسد.  

۴ـ حقوق‌های معوقه

در حال حاضر در خیلی از واحدهای کاری، کارگران بین ۳ تا ۱۴ ماه حقوق معوقه دارند.  این پدیده‌ شوم باید از بین برود و هر کارفرمایی مطابق قرارداد، در سر موعد، حقوق کارگران را بپردازد.

پیشکسوتان و کارگران ضد ظلم و چپاول

تجمع بازنشستگان و کارگران

یازدهم اردیبهشت ۱۴۰۰»

Share: