بیانیه کارگران غیررسمی نفت در اعتراض به دستمزد اعلام شده برای سال ١۴٠٠

روز سه‌شنبه بیانیه کارگران غیررسمی نفت در اعتراض به دستمزد اعلام شده برای سال ۱۴۰۰ منتشر شد.

بدنبال اعلام تصمیم شورای عالی کار، مبنی بر تعیین ۲  میلیون و ۶۵۰ هزار تومان بعنوان میزان حداقل دستمزدها موجی از اعتراض در میان کارگران سر بلند کرده است.

هزاران کارگر غیررسمی نفت، پیشتاز این اعتراض هستند و طی بیانیه‌ای اعتراض خود را به این تصمیم اعلام کرده‌اند.

کارگران نیشکر هفت‌تپه نیز طی پیامی در کانال تلگرامی خود، صدای اعتراض‌شان را علیه این تصمیم بلند کرده‌اند.

پیش از این نیز ٣۴ تشکل و گروه از کارگران، معلمان و بازنشستگان و فعالین دفاع از حقوق کودک و نیز کارگران فولاد اهواز بر خواست افزایش دستمزدها به بالای ١٢ میلیون تاکید کرده بودند. همچنین اتحادیه آزاد کارگران ایران با انتشار بیانیه‌ای به این تصمیم جنایتکارانه شورای عالی کار اعتراض کرد. 

کارگران غیر رسمی نفت، در بیانیه خود  ضمن شادباش فرا رسیدن سال نو، به تعیین حداقل دستمزد چند بار زیر خط فقر برای سال ١۴٠٠ اعتراض کرده و بار دیگر بر این که راهی جز اعتصاب برای کارگران باقی نمانده است، تاکید کرده‌اند.

در متن بیانیه کارگران غیررسمی نفت این چنین آمده است:

«سال ١۴٠٠، سال اعتراض ما کارگران علیه دستمزدهای فقیرانه؛ پیشاپیش سال جدید را به همه مردم و هم طبقه‌ای‌هایمان شادباش می‌گوییم.

شورای عالی کار، میزان حداقل دستمزد را که مبنایی برای تعیین دیگر سطوح مزدی است، ۲ میلیون و ۶۵۰ هزار  تومان تعیین کرد؛ این درحالی است که کمیته مزد سبد هزینه را  ۶ میلیون ۸۹۵ هزار تومان تعیین کرده بود و ما اعتراض کردیم که چرا سبد هزینه ما کارگران را به نیم کاهش داده‌اند.

الان باید بگوییم چرا حتی همان سبد هزینه‌ای را که خود اعلام کردید به نصف کاهش دادید. چگونه است که می‌نشینید و در مورد کم کردن آخرین لقمه نان از سفره ما کارگران تصمیم می‌گیرید.

به اعداد و ارقامی که خودتان در همین یک ساله در مورد خط فقر و سبد هزینه داده‌اید توجه کنید؛ از ۱۰ میلیون و ۱۲ میلیون حرف زدند؛ چرا چنین با ارقام بازی می‌کنید و زندگی ما را هم به بازی می‌گیرید؟

ما کارگران غیررسمی نفت، در همان اعتصاب سراسری مرداد ماه خود، بر خواست افزایش دستمزدها به بالای ١٢ میلیون تاکید داشتیم؛ در بیانیه دوم خود نیز اعلام کردیم که هیچ کارگری نباید کمتر از ١٢ میلیون مزد بگیرد.

اکنون نیز بر همین باوریم و همان طور که تاکید کردیم با توجه به این که به هیچ کدام از وعده‌های داده شده عمل نشده است، با توجه به رشد سرسام‌آور قیمت‌ها، دیگر ادامه این وضعیت‌ برای ما ممکن نیست و راهی جز اعتصابی سراسری برای پیگیری مطالبات‌مان نمانده است، سال ١۴٠٠ سال اتحاد همه ما کارگران برای دفاع از زندگی و معیشت‌مان خواهد بود و با برافراشتن پرچم خواست افزایش دستمزد به بالای ١٢ میلیون در تدارک آن خواهیم بود.

سال نو بر همگی مبارک باد-کارگران غیررسمی نفت.»

سه‌شنبه ۲۶ اسفند ماه ۹۹

Share: