بیانیه کارگران هپکو در اعتراض به واردات ماشین آلات دست دوم

در بیانیه کارگران هپکو آمده است؛ بخاطر وارد کردن مشتی ماشین‌آلات مستعمل تولید ملی را نابود نکنید!

بیانیه کارگران هپکو در حالی منتشر می‌شود که در روزهای اخیر تصاویری از ورود ماشین‌آلات از بندر رجایی را نشان می‌دهد. ماشین‌آلات راه‌سازی و معدنی که بعضا دست دوم می‌باشد. در صورتی که شرکت هپکو توان ساخت این ماشین‌آلات را در داخل دارد.

کارگران هپکو در بیانیه‌ای اعتراض خود را نسبت به این موضوع عنوان کرده‌اند. علاوه بر این نسبت به برخورد و پاسخگویی مسئولین گمرک بندر رجایی درباره واردات این دستگاه‌ها معترض هستند. آنان این رویه اظهارات را متناقض و شانه خالی کردن از زیر بار مسئولیت ترخیص این دستگاه‌ها عنوان کرده‌اند.

در بخش‌هایی از بیانیه کارگران هپکو آمده است:

«ظرفیت‌های قابل توجه شرکت هپکو در تولید ماشین آلات راه‌سازی و معدنی و اعلام آمادگی‌های مکرر مسئولین این شرکت درباره تولید دامپتراک و سایر ماشین‌آلات مورد نیاز معادن مطرح شده است.

اما متاسفانه اخیرا پس از انتشار کلیپی در فضای مجازی، حاکی از واردات و ترخیص تعدادی دامپتراک مستعمل و دست دوم از گمرک رجائی بندرعباس به سمت معادن بزرگ دولتی است. مصاحبه‌ای با معاون گمرک رجایی صورت گرفته است که بیشتر شبیه توجیه و فرار رو به جلو و ناشی از دستپاچگی آن معاونت بوده که جهت تنویر افکار عمومی به نکاتی درباره این مصاحبه اشاره می‌شود.

بدست آوردن سودهای کلان توسط رانت‌خواران واردات‌چی

اول اینکه در توجیهات شبه‌برانگیز معاون گمرک که گفته شده دستگاه‌های وارد شده مشابه داخلی ندارد، باید عرض کنیم که در گذشته نه چندان دور و در سالهای ۸۶ تا ۸۸ تعداد ۴۲ دستگاه از همین مدل عینا توسط شرکت هپکو تولید و مونتاژ و به معادن مختلف ارسال شده است. تمامی اسناد آن موجود می‌باشد. ضمن اینکه این شرکت در ماه‌های اخیر هم بارها آمادگی خود را برای تولید محصولات مشابه این محصول با برند ملی به معادن مختلف اعلام نموده است. انشاالله در آینده‌ای نزدیک با وجود کارشکنی‌های فراوان از سوی واردات‌چیان این امر محقق خواهد شد.

اما به نظر می‌رسد رانت‌های واردات‌چی بدلیل سودهای کلان با سنگ‌اندازی‌های مختلف بدنبال حفظ منافع نامشروع خود و نابودی تولیدات داخلی هستند.

از سوی دیگر مدیرکل همین گمرک در اظهاراتی متناقض ضمن شانه خالی کردن از مسئولیت گمرک رجایی در ترخیص این دستگاه‌ها بدلیل صدور دستور از تهران، مورد استفاده آنها را در کارخانه فولاد گیلان بصورت موقت دانسته است.

وی اعلام کرده که در صورت تایید پلاک توسط نمایندگی شرکت سازنده (یکی از ذینفعان ماجرا!) پس از ۳ ماه از کشور خارج خواهند شد!

بیانیه کارگران هپکو ادامه می‌دهد: «در پاسخ به این موضوع باید گفت آیا واقعا اوضاع معادن کشور بحدی بغرنج شده که واردات تعدادی دستگاه مستعمل با هزینه هنگفت تنها راه چاره موجود است؟ آن هم ماشین‌آلاتی که بدلیل مستعمل بودن و فقدان کارایی لازم، بزودی همانند موارد مشابه قبلی راه قبرستان بزرگ ماشین‌آلات کشور را در پیش خواهند گرفت.

این بخش دیگری از سرمایه‌های کشور را به ورطه نابودی خواهند کشاند. در حالی که با توجه به هزینه‌های سنگین حمل و نقل و دمونتاژ و مونتاژ این دستگاه‌ها در معادن کشور، به هیچ وجه از نظر مالی موضوع برگشت این دستگاه‌ها بعد از ۳ ماه امکان‌پذیر نمی‌باشد.

به فرض محال صحت موضوع برگشت این ماشین‌آلات، آیا امکان استفاده از ظرفیت‌های تولیدی هپکو برای تامین یک دستگاه نو با کارایی و کیفیت بالاتر و به تبع آن استفاده بیشتر با هزینه کمتر توسط خریدار وجود نداشته است که پیمانکاران معادن باید این هزینه سنگین را متحمل شوند یا موضوع چیز دیگری است؟

نکته دیگر اینکه ایشان در یک اظهارات عجیب دیگر فرموده‌اند این دستگاه‌ها برای معادن ذغال سنگ و کرومیت ارسال شده است. باید گفت که اولا مگر معادن ذغال سنگ و کرومیت در خارج از کشور است؟ چه فرقی با معادن دیگر کشور دارد و ثانیا تا آنجا که ما اطلاع داریم در معادن ذغال سنگ و کرومیت در کشور بهره‌برداری هنوز به صورت معادن تونلی در حال انجام هستند و اصلا امکان ورود این ماشین آلات به این معادن هیچ‌گونه توجیحی ندارد.

حال متاسفانه مسئولین مرتبط هم به جای جلوگیری از این روند تاسف‌بار، یا بدون اطلاعات کافی و یا جهت به انحراف کشاندن افکار عمومی در پی توجیه اقدامات نادرست خویش هستند.»

کارگران هپکو در خاتمه این بیانیه تأکید کردند: «سودهای کلان ناشی از واردات برای واردکنندگان و همچنین درآمدهای بخش دولتی در این مقوله به حدی جذاب است که جای هرگونه توجیهی داشته باشد. اما برای هزارمین بار به مسئولین مرتبط در دولت قدیم و برای چندمین بار به مسئولین در دولت جدید، همچنین معادن کشور یادآوری می‌کنیم که منابع ایران عزیز محدود است و شرط بقا و شکوفایی هرچه بیشتر کاهش هزینه‌ها و استفاده بهینه از ظرفیت‌های داخلی است. منابع داخلی و استعدادهای پر توان کشور نباید فدای سودجویی و رانت‌های کلان رانت خواران شود.»

Share: