بیانیه کانون مدافعان حقوق بشر در حمایت از کارگران و فعالان کارگری بازداشت‌شده

pastedGraphic.png

کارگران و فعالین کارگری را فوراً آزاد کنید!

تبعیض علیه کارگران و سرکوب آنان سابقه دیرینی در جمهوری اسلامی دارد؛ از جمله یازدهم اردیبهشت، بزرگداشت «روز جهانی کارگر» در تهران و ۲۰ شهر دیگر با حضور گسترده کارگران و فعالان مدنی، حقوق بشری، زنان و دانشجویان همراه بود که با دخالت و استقرار نیروهای امنیتی در محل‌های تعیین شده، تجمع برگزار نشد.

اما با وجود ممانعت نیروهای امنیتی از برگزاری تجمع، ۲۷ فعال مدنی و کارگری از جمله «عسل محمدی»، « هیراد پیر بداغی» و « سعید مولایی » در تهران و « شیثا مانی » در سنندج بازداشت و مورد توهین و تهدید و بازجویی و پرونده‌سازی قرار گرفتند. ممانعت از برگزاری تجمع روز کارگر خلاف اصل ۲۷ قانون اساسی و امری غیرقانونی است. از سوی دیگر بازداشت « هیراد پیربداغی »، « محمود صالحی » و « عثمان اسماعیلی » طی روزهای گذشته به دلیل حضور در تجمع روز جهانی کارگر و نیز احضار « علینجاتی » (کارگر بازنشسته) که حکم ۵ سال حبس‌اش لغو و حتی وثیقه او هم آزاد شده بود، نشان از اراده حکومت برای سرکوب تجمعات کارگران و جلوگیری از فعالیت قانونی آن‌ها دارد. همچنین برای « فرزانه زیلابی » وکیل شجاع کارگران شرکت هفت‌تپه به جرم دفاع از کارگران پرونده کیفری تشکیل و به‌خلاف آئین دادرسی کیفری، توسط دادسرا به ۶ ماه محرومیت از اشتغال به حرفه وکالت محکوم شد.

«کانون مدافعان حقوق بشر» ضمن محکوم‌کردن سرکوب و بازداشت کارگران و جلوگیری از تجمعات آنان، برخورد با حامیان و فعالین کارگری و وکیل‌مدافع این شهروندان را محکوم نموده و با اعلام حمایت از تشکل‌ها و سندیکاها و تجمعات کارگری، خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط کارگران و فعالین کارگری است و از مجامع حقوق بشری و نهادهای بین‌المللی کارگری جهان می‌خواهد تا با اعلام حمایت و پشتیبانی از کارگران ایران، مانع تشدید و تداوم سرکوب این قشر زحمتکش و مبارز در ایران شوند.

کانون مدافعان حقوق بشر

Share: