بیانیه کنفدراسیون سندیکاهای کارگران ایتالیا در محکومیت نقض آشکار حقوق کارگران ایران

کنفدراسیون سندیکاهای کارگران ایتالیا، که یکی از بزرگترین اتحادیه‌های کارگران در ایتالیا و دارای شعبه در ۲۸ شهر استان مارکه می‌باشد، با کارگران ایران اعلام همبستگی کرده است. لئوناردو پیچینو، دبیر اول این کنفدارسیون کارگری با انتشار بیانیه‌ای نقض فاحش حقوق کارگران ایران را در دوران همه‌گیری کرونا، به شدت محکوم کرده است.

کنفدراسیون سندیکاهای کارگران ایتالیا چیزل (CISL) که در سال ۱۹۵۰ تاسیس شده، بیش از ۴ میلیون عضو دارد. بیانیه این اتحادیه با امضاء آقای لئوناردو پیچینو ( LEONARDO PICCINNO) از مجامع کارگری و حقوق بشری خواسته است تا با فشار بر رژیم ایران، سران آن را وادار به رعایت حقوق قانونی کارگران کنند.

با نقض سیستماتیک حقوق کارگران توسط رژیم ایران، به‌خصوص بعد از فاجعه کرونا، هم‌اکنون میلیونها کارگر بیکار در ایران وجود دارند. حداقل دستمزد برای کارگران در ایران حدود 90 دلار در ماه است. البته بسیاری از کارگران ماه‌ها همین حقوق اندک را هم دریافت نمی‌کنند.

انتشار و ابتلا به کوید ـ 19، در ایران صورت فاجعه به خود گرفته است. مخفی‌کاری مقامات یک نقض آشکار حقوق بشر است و شایسته است که توسط دادگاه های بین‌المللی مورد بررسی قرار گیرد. بر اساس گزارش‌های منتشره از داخل ایران، هزاران نفر جان خود را از دست داده‌اند. آمار قربانیان مستمرا افزایش می‌یابد.

مطابق گزارش رسانه‌های رژیم ایران، بیش از ۹۰ درصد از کارگران ایران، پیمانی یا موقت هستند؛ یعنی این کـارگران مشمول قانون کار نیستند و حداقل دستمزد شامل حال آنها نمی‌شود.

مرکز آمار ایران، سال قبل اعلام کرده بود که «نزدیک به ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر بیکار مطلق» هستند. یعنی هیچ درآمدی ندارند و در زیر خط فقر و مرگ قرار دارند. این ابعاد بیکاری باعث می‌شود که کـارگران ناگزیر به دستمزدهای پایین تن بدهند. رژیم ایران هرگز به مطالبات کـارگران تن نمی‌دهد و کمترین حقوق آنها را نمی‌پردازد. به گفته مقامات رژیم و گزارش رسانه‌ها، بخش زیادی از کـارگران سه تا ۱۴ماه از حقوق‌شان را هنوز دریافت نکرده‌اند. به عنوان مثال، کـارگران کارخانه نیشکر هفت تپه در شهر جنوبی شوش بارها دست به اعتراض زده‌اند.

اما کـارگران ایران از مبارزه برای حقوق خود باز نایستاده‌اند. تنها در سال 2019 شمار تظاهرات و اعتراضات و تحصن‌های کـارگران در سراسر ایران به حدود 1700 مورد رسید که تعدادی از آنها چندین روز و یا چند هفته ادامه داشت.

اعتراضات کـارگران در سال2020 با شکل‌گیری اعتصاب و تحصن، طی روزها و هفته‌های اخیر نیز افزایش داشته است.

باید مسئولان ایرانی را مجبور کرد تا امکانات پزشکی و درمانی را که به طور گسترده در انحصار سپاه پاسداران و دستگاه‌های امنیتی است، در اختیار کادر درمانی و مراکز کارگری و کـارگران قرار دهند.

ما قویا از سازمان جهانی کار و کمیسر عالی حقوق بشر ملل متحد خواهان دفاع از حقوق کـارگران ایران به ویژه در دوران بحران ویروس کرونا هستیم و باید هر یک از نقض این موارد توسط رژیم ایران را محکوم کرده و به اطلاع جهانیان برسانند.

سندیکاهای چیزل در شهرهای:

 1. آکوالانیا
 2. آپه کیو
 3. پیو بیکو
 4. بل فونرته آل ایزاورو
 5. بورگو پاچه
 6. کالی
 7. کانتیانو
 8. کارپنیا
 9. فرمینیانو
 10. فرونتینو
 11. لونانو
 12. ماچراتا فلتریا
 13. مونته کاوالو فولیا
 14. مرکاته لو سول متائورو
 15. مرکانتینو کونکا
 16. مونته چری نیونه
 17. مونته کوپیولو
 18. مونته گریمانو ترمه
 19. په لیو
 20. پتریانو
 21. پیاندیملو
 22. پیتراروبیا
 23. سانتانجلو
 24. ساسو کوروارو
 25. ساسو فلتریو
 26. تاولتو
 27. اوربانیا
 28. اوربینو
pastedGraphic.png

کنفدراسیون سندیکاهای کارگران ایتالیا

برچسب ها: حقوق کارگران

Share: