بیانیه ۶۸ تشکل دانشجویی در محکومیت احکام صادر شده علیه دانشجویان

بیانیه ۶۸ تشکل دانشجویی احکام صادره علیه دانشجویان را محکوم می‌کند. بر اساس گزارش دریافتی، در اعتراض به احکام صادر شده علیه دانشجویان، ۶۸ تشکل دانشجویی با صدور بیانیه‌ای گفتند که اجازه نخواهند داد که «بار دیگر تمامیت‌خواهان» آزادی را نشانه بروند.
در قسمت دیگری از بیانیه ۶۸ تشکل دانشجویی که روز دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷ منتشر شد، با اشاره به وضعیت فعلی کشور که به «انواع نارضایتی‌های مردمی» راه برده، آمده است: «لفاظی‌های توجیه‌گرانه‌ صاحبان قدرت، کشور را در مسیر خطرناکی قرار داده‌ است. »
در ادامه بیانیه ۶۸ تشکل دانشجویی با اشاره به بیانیه ۶۳ تشکل دانشجویی که در ماه گذشته اعتراض شدید خود را به برخوردهای امنیتی و احکام سنگین قضایی علیه دانشجویان اعلام کردند، آمده است: «اما اقتدارگرایان نشان دادند نه تنها صدای دانشجویان شنیده نشده» بلکه در روزهای گذشته برای یکی از فعالان دانشجویی، به نام فرشته طوسی، نیز محکومیت صادر شده است.
فعال دانشجویی فرشته طوسی، از دانشجویان دانشگاه «علامه طباطبایی» تهران، در دادگاه بدوی به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به ۱۸ ماه حبس تعزیری و دو سال محرومیت از حضور در احزاب و تشکل‌های سیاسی، شبکه‌های اجتماعی، رسانه‌ها و مطبوعات و ممنوع‌الخروجی محکوم شده است.
در گزارش دیدبان حقوق بشر، نیز آمده که تا هفته گذشته دست‌کم ۸ دانشجو از دانشگاه‌های تهران و تبریز به زندان‌های تا هشت سال محکوم شده‌اند و برخی دیگر از دانشجویان نیز به مدت دو سال از هرگونه فعالیت سیاسی و رسانه‌ای و حتی حضور در شبکه‌های اجتماعی محروم شده‌اند.
سینا درویش عمران و علی مظفری هر کدام به هشت سال، لیلا حسن‌زاده به شش سال، سینا ربیعی به یک سال، محسن حق شناس به دو سال، رویا صغیری به ۲۳ ماه و علی کامرانی و علی قدیری، هرکدام به ۶ ماه زندان محکوم شده‌اند.
اعتراف وزیر علوم به احکام زندان برای دانشجویان
در عین حال وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، منصور غلامی، گفته است که تا روز ۲۵ تیر، برای ۱۲ درصد از دانشجویان بازداشت‌شده در اعتراضات دی‌ماه حکم زندان «از چند ماه تا چند سال» صادر شده است. غلامی در ادامه افزود: همچنان پنج دانشجو از دانشجویانی که همزمان با اعتراض‌های دی ماه سال گذشته بازداشت شدند، در زندان هستند.
در خبر دیگری پروانه سلحشوری، نماینده مجلس، گفته است که در جریان اعتراض‌های سراسری دی‌ماه گذشته و پس از آن حدود ۱۵۰ دانشجو بازداشت شدند که تاکنون برای ۱۷ تن از آنها حکم صادر شده است. همچنین به گفته محمود صادقی، دیگر نماینده مجلس، احکام دانشجویان بر اساس گزارش‌ها و بازجویی‌های وزارت اطلاعات دولت روحانی صادر شده است.