بیست و نهمین روز اعتصاب کارگران نفت ، پتروشیمی و نیروگاه های برق

اعتصاب کارگران نفت ، پتروشیمی و نیروگاه‌های برق، روز شنبه ۸ شهریور ماه ۹۹، ادامه پیدا کرد و وارد بیست و نهمین روز خود شد.

این اعتصابات که از ۱۱ مرداد ماه آغاز شده است، بیش از ٥٥ مرکز نفتی را در ۱۲ استان و ۲۳ شهر، در برگرفته و تا هم اکنون پالایشگاه‌های بزرگی چون آبادان، قشم، اصفهان و پارسیان سپهر در عسلویه، در اعتصاب به سر می‌برند.

اعتصاب کارگران نفت ، پتروشیمی و نیروگاه‌های برق، از جمله به شهرهای اصفهان، اردبیل، تبریز، مشهد، ماهشهر، آبادان، اهواز، خرمشهر، لامرد، ارومیه، عسلویه، هریس، ایلام، بندرکنگان، مهران، شیروان، هویزه، دشت آزادگان، روستای تنبک، مهر، ایرانشهر و  زرندیه کشیده شده است.

پیش از این، گزارش کرده بودیم که در پارس جنوبی بیش از ١٥ هزار کارگر از ٣٦ شرکت که در پالایشگاه‌ها و مراکز نفتی کار می‌کنند، همچنان به اعتصاب خود ادامه می‌دهند.

این اعتصاب‌ها نخستین اعتراضات هماهنگ پالایشگاه‌های نفت و پتروشیمی در چند دهه اخیر به شمار می‌آید.

به گفته کارگران، بسیاری از آنها به‌ منظور کسب مطالبات و حقوق قانونی خود ابتدا به شکایت روی آوردند، اما چونکه قوانین ضد کارگری همواره به سود کارفرما بوده و در نهایت به اخراج کارگران منتهی می‌شود، در یک نمونه، تمامی کارگران اورهال پالایشگاه گاز ایلام را که در اعتصاب بودند، اخراج کردند.

به دنبال اعتراضات مستمر کارگران نفت، سایت نفت، در تیر ماه ۹۹ به گوشه‌ای از فساد در وزارت نفت اعتراف کرد و نوشت: «در شرایطی که اوضاع اقتصادی کشور نابسامان است و بیشترین فشار معیشتی به نیروهای غیررسمی وزارت نفت وارد می‌شود و در شرایطی که معاونت منابع انسانی وزارت نفت و شرکت ملی نفت نسبت به ظلم شرکت‌های پیمانکار بی‌تفاوت هستند، مشاهده رفتارهایی تبعیض‌آمیز چون استخدام نمایندگان مجلس در وزارت نفت و اعطای تشویقی‌های مادام‌العمر به برخی مدیران نفتی، واقعا خارج از تحمل این نیروها است.»

لازم است به این نکته اشاره کنیم که نیروهای غیررسمی حتی با داشتن سابقه بالای ۱۰ سال هیچ امیدی به استخدام رسمی ندارند؛ درحالی که  نمایندگان مجلس پس از پایان دوره خود در وزارت نفت استخدام رسمی شده‌اند.

سایت میز نفت نیز در جنگ و جدال باندهای درون حاکمیت، اسامی ۲۴ نفر از نمایندگان مجلس که به استخدام وزارت نفت درآمده و در پست مدیریت قرار گرفته‌اند را افشا کرده است.

این سایت همچنین اعتراض یک جوان جویای کار را منعکس کرده و می‌نویسد:

«چرا زنگنه وزیر نفت استخدامی‌های وزارت نفت را با اعلام مازاد نیرو لغو کرد یا به نحوی با استخدامی در این وزارتخانه مخالفت نمود؛ اما اکنون شاهدیم نماینده‌ای که تخصصی در این صنعت ندارد، برای استخدام مناسب است؟»

روزنامه مشرق با ارائه سند، به این دزدی آشکار، اعتراف کرده و می‌نویسد: «قائم مقام اسبق شرکت ملی پالایش و پخش گفت، معاونت توسعه و مدیریت و سرمایه انسانی وزارت نفت در یک اقدام فراقانونی، دو پایه تشویقی مادام العمر از مزایای پایه سمت را به تعدادی از مدیران اعطا کرده است که لازم است دستگاه‌های نظارتی با این مدیران نفتی برخورد جدی کنند.»

یکی از نمایندگان سابق مجلس با اشاره به این استخدام‌های بی‌رویه می‌گوید: «جناب آقای وزیر! لطفا من‌ بعد نمایندگان مجلس را استخدام نکنید تا نمایندگان مجلس به رسالت ذاتی و نظارتی خود ادامه دهند و به فکر مردم محروم باشند.»

Share: