01/12/2023

سایت آینه روز

سایت خبری سیاسی

بیش از هزار قتل‌ عام در غزه هزاران کشته، مجروح و مفقود برجای گذاشت

پس از محاصره‌ی کامل غزه از سوی اسرائیل که طی آن از ورود مهم‌ترین موارد ضروری زندگی و کمک‌های پزشکی به این شهر جلوگیری می‌کند، درگیری بین اسرائیل و حماس و حملات اسرائیل به غزه همچنان ادامه دارد.

روز گذشته چهارشنبه ٨ نوامبر، تلفات حملات زمینی، دریایی و هوایی اسرائیل به نوار غزه به ١٠ هزارو ۵۶٩ نفر از جمله چهار هزارو ٣٢۴ کودک، دو هزار و ٨٢٣ زن و ۶۴٩ سالمند افزایش یافت. بر اساس داده‌های وزارت بهداشت فلسطین، حداقل ٢۶ هزارو ۴٧۵ نفر نیز در غزه مجروح و ١۶٣ نفر نیز در کرانه‌ی باختری کشته و ٢ هزارو ٢٨٠ نفر نیز بازداشت شده‌اند.

این وزارتخانه با اشاره به اینکه از ٧ اکتبر تاکنون ١٠٩٨ قتل‌عام در نوار غزه انجام شده است، افزود که بیش از سه هزار نفر نیز از جمله یک هزارو ٣۵٠ کودک در زیر آوار مفقود شده‌اند و از سازمان‌های بین‌المللی خواست تا برای توقف حملات اسرائیل در داخل بیمارستان‌ها حضور داشته باشند.

خبرگزاری فلسطین گزارش داد که بیشترین تعداد کشته‌ها در نتیجه‌ی بمباران مداوم منازل غیرنظامیان توسط اسرائیل در استان رفح در جنوب نوار غزه رخ داده است که بیش از ٣٠ کشته و ده‌ها زخمی از جمله کودکان و زنان برجای گذاشته است.

در شرق و مرکز خان‌یونس، در نتیجە حملات اسرائیل به خانه‌ها و یک پمپ بنزین ٢٣ نفر از جمله زن و کودک کشته و بیش از ٨٠ نفر نیز مجروح شدند. به گفته‌ی منابع فلسطینی، سه کشته نیز پس از هدف قرار دادن یک خانه در اردوگاه آوارگان بریج در مرکز نوار غزه پیدا شدند.

لیلی بکر، مدیر منطقه‌ای صندوق جمعیت سازمان ملل متحد برای کشورهای عربی، گفت که کودکانی هستند که بدون خانواده خود به بیمارستان‌ها می‌آیند و با توجه به وضعیت فاجعه باری که غزه در ادامه‌ی حملات با آن مواجه است، نسبت به سرنوشت آن‌ها هشدار داد.

لیلی بکر، خواستار اجازه دادن به سازمان‌های بین‌المللی برای ادامه‌ی ارسال تمامی تجهیزات بشردوستانه شد و با اشاره به سطح فاجعه تأکید کرد که جمعیت عظیم بیش از ٢.٢ میلیون نفر به کمک‌های بشردوستانه لازم نیاز دارند.

همچنین روز گذشته چهارشنبه ٨ نوامبر، وزارت فرهنگ فلسطین تأیید کرد که در بمباران اسرائیل ١۵ نفر از روشنفکران و خلاقان کشته شده‌اند و ده‌ها مرکز فرهنگی نیز ویران شده است