24/09/2023

سایت آینه روز

سایت خبری سیاسی

بیش از ٣ هزار دانش‌آموز در استان کهگیلویه و بویراحمد قادر به خرید کتاب درسی نیستند

خبرگزاری‌های داخلی ایران با انتشار گزارشی از وضعیت مدارس و دانش‌آموزان در استان کهگیلویه و بویراحمد که یکی از استان‌هایی است که از سوی حکومت مورد تبعیض قرار گرفته و به حاشیه رانده شده است، اعلام کردند که تنها در این استان بیش از یک هزارو ١٢٠ بازمانده از تحصیل وجود دارد و براساس گفته‌های مدیر کل آموزش و پرورش استان کهگیلویه و بویراحمد از ١۵٢ هزارو ٧٧٢ دانش‌آموز تنها ١۴٩ هزار دانش‌آموز کتاب‌های درسی را خریداری کرده‌اند که نشان می‌دهد که ٣٧٠٠ دانش‌آموز به دلیل فقر مالی قادر به خرید کتاب‌های درسی نبوده‌اند.

استان کهگیلویه و بویراحمد یکی از استان‌های محروم ایران است که در آمارهای ارائه شده از نظر فقر، بیکاری، خودکشی و … همواره در صدر جدول قرار داشته است.

براساس این گزارش فقرمالی و فرهنگی، بدسرپرستی، اشتغال به کار، ازدواج زودهنگام، بیماری صعب‌العلاج و ناتوانی‌ ذهنی از جمله دلایل بازماندگان از تحصیل در استان می‌باشد.

در این گزارش، حسنعلی عزت‌خواه، مدیرکل آموزش و پرورش استان کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به ترک تحصیل در بین دانش‌آموزان این استان، از کمبود فضای آموزشی و مشکلات متعدد دانش‌آموزان در این زمینه صحبت کرد و گفت که تنها در یک مدرسه‌ی استیجاری در منطقه‌ی سرآبتاوه ١٨٠ دانش‌آموز تنها با یک سرویس بهداشتی تحصیل می‌کنند و میز و صندلی دانش‌آموزان از پایین‌ترین کیفیت برخوردارند.