بیکاری کارکنان شهربازی‌های سرپوشیده مشهد

در پی شیوع ویروس کرونا ، کارکنان شهربازی‌های سرپوشیده مشهد نیز از این بیماری در امان نمانده و با تعطیل شدن شهربازی‌ها، از کار بیکار شدند.

نزدیک به سه ماه از شیوع ویروس کرونا می‌گذرد و بخش عمده‌ای از فعالیت‌های روزانه شهروندان، تحت تأثیر این ویروس و خطرات ناشی از ابتلاء به آن، به حالت تعلیق و یا تعطیلی در‌آمده است.

اکنون پس از سلامت افراد، اقتصاد کشور که تا پیش از این نیز فلج شده و شاهد نابودی آن زیر دست حاکمیت ناکارآمد بودیم؛ ویروس کرونا نیز آنرا نشانه رفته و در آستانه اسفند ماه سال گذشته از رونق افتاد و در نیمه اسفند به تعطیلی کامل کشیده شد.

یک ماه پس از تعطیلات نوروزی، اگر چه دولت وضعیت را عادی جلوه داده و فعالیت‌ها را به شرایط قبل از ویروس کرونا برگردانده است؛ اما نزدیک به سه ماه است که هنوز برخی مشاغل شرایط عادی خود را باز نیافته‌اند.

هرچند دولت به زغم خود برای به حرکت درآوردن چرخ‌های تولید اقدام به باز کردن کارگاه‌های تولید و در عین حال، عادی نشان دادن وضعیت کرده است، اما نگرانی از طرف شهروندان از بیم ابتلا به بیماری کرونا همچنان وجود دارد و هنوز به فعالیت عادی خود در سطح جامعه بازنگشته‌اند.

در این میان برخی مشاغل و صنوف به واسطه محدودتر بودن یا تأثیرگذار نبودن در مبادلات کلان از کانون توجه افتاده‌اند.

مشاغلی که اتفاقاً بخش ضعیف‌تری از افراد جامعه به آن مشغول هستند و مسلماً آسیب‌پذیرتر نیز خواهند بود. فروشگاه‌های محصولات فرهنگی و گیم‌نت‌ها از این قبیل مشاغل هستند.

رئیس اتحادیه محصولات فرهنگی و بازی‌های کامپیوتری مشهد با اشاره به تعطیلی طولانی‌مدت مشاغل مرتبط با این صنف اظهار داشت: «شهربازی‌های سرپوشیده و خانه‌های کودک به دلیل قرار گرفتن در دسته مشاغل پرخطر از ابتدای اسفند ماه سال گذشته به صورت کامل تعطیل شده‌اند.»

وی افزود: « کارکنان این صنف بازار شب عید و بازدید‌کنندگان نوروزی که یکی از بهترین شرایط برای درآمدزایی است را از دست داده‌اند. در ادامه نیز ماه رمضان و ماه‌های محرم و صفر که به قول معروف در حالت عادی نیز، فصل کسادی این صنوف است.»

وی در ادامه گفت:‌ «دو ماه گذشته تمامی کارکنان این مجموعه‌ها بیکار بوده‌اند و تا ۵۰ نفر در بیمه بیکاری ثبت نام کرده‌اند. درخواست نیز نموده‌ایم تا در صورت ارائه بسته‌های حمایتی، مشاغل این اتحادیه نیز تحت پوشش قرار گیرند تا بلکه بخشی از ضرر و زیان اقتصادی به این افراد جبرا شود.»

Share: