بیکاری کارگران پیمانکاری شرکت بهاوند باراد

۲۳۰ نفر از کارگران پیمانکاری شرکت بهاوند باراد در معدن چادرملوی یزد با تعطیل شدن این شرکت، به صفوف بیکاران پیوستند. آنها قرار است بیمه بیکاری دریافت کنند.

این کارگران در هفته‌های گذشته، در اعتراض به بیکاری خود، چند بار اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند و مشکلات خود را با نوشتن نامه به مقامات مسئول در میان گذاشتند.

این شرکت در نهایت تعطیل شد و طی نامه‌ای، کارگران شرکت به بیمه بیکاری معرفی شدند.

کارگران بهاوند باراد که این اواخر براساس حقوق قانونی خود اقدام به تشکیل انجمن صنفی کرده بودند، می‌گویند: «نه تنها نتوانستیم انجمن تشکیل دهیم، بلکه شب عید بیکار شدیم و با مشکلات معیشتی بسیار مواجه هستیم.»

این کارگران می‌گویند:‌ «کارفرما وعده داده برای آنها رضایت‌نامه شغلی صادر کند تا شاید بتوانند در شرکت‌های دیگر کار بگیرند.»

یادآوری می‌شود که کارگران پیمانکاری چادرملو هفته گذشته پس از چندین روز اعتراض، در نهایت از بی‌نتیجه ماندن تلاش‌ها خبر دادند و طی جلسه‌ای که برگزار شد، از بسته شدن شرکت و پرداخت حق و حقوق کارگران تا آخر سال خبر دادند.

نتیجه همه تلاش‌های کارگران شرکت بهاوند در معدن چادرملوی یزد این شد که با پایان یافتن قرارداد، کار خود را از دست دادند.

اتحادیه جهانی صنایع در بیانیه‌ای به بیکاری حدود ۳۰۰ کارگر چادرملو اشاره کرده و خواستار بازگشت به کار آنها شده است. این کارگران به تازگی اقدام به تشکل انجمن صنفی کرده بودند.

در بیانیه این اتحادیه،  ضمن درخواست رسمی شدن کارگران پیمانکاری، از مقامات دولتی ایران خواسته شده تا اطمینان حاصل کنند که این کارگران به سر کار باز می‌گردند.

در حال حاضر با توجه به تعطیلی شرکت، ۲۳۰ کارگر شرکت بهاوند در شرایط از کار بیکار می‌شوند که هزینه‌های سنگین معیشتی چند هفته مانده به عید آنها را نگران کرده است.

Share: