بیکاری ۳۵ هزار کارگر مهاجر ایرانی در اقلیم کردستان عراق

ایلنا روز دوشنبه ۱۶ تیرماه با استناد به گفت‌وگوی خبرنگار خود با میکائیل صدیقی، رئيس کانون انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی استان کردستان، از بیکاری ۳۵ هزار کارگر ایرانی شاغل در کردستان عراق خبر داده است.

میکائیل صدیقی، رکود ساخت‌وساز و کاهش ارزش پول ملی را از دلایل مهاجرت گسترده کارگران ایرانی به کشور عراق ذکر کرده است.

بحران کرونا و در پی آن بسته شدن مرزها، مانع از رفتن بسیاری از کارگران و استادکاران ساختمان به کردستان عراق برای پیدا کردن کار، شده است. این موضوع تشدید بحران بیکاری در استان‌های غربی را به دنبال داشته است.

کارگران ساختمانی استان‌های غربی ایران به‌ دلیل وضعیت بد اقتصادی کشور و بیکاری گسترده به کردستان عراق می‌روند تا در آن‌جا بدون هیچ‌گونه حقوق صنفی کسب درآمد کنند. اکنون با بحران کرونا، هزاران کارگر ایرانی دیگر نمی‌توانند به کردستان عراق بروند.

به نوشته بهارنیوز، در سال‌های اخیر، دو عامل عمده موجب شده تا کارگران ساختمانی در بسیاری از استان‌های غربی ایران به خصوص کردستان و کرمانشاه برای کار روزمزدی به کردستان عراق بروند.

عامل اول، بیکاری گسترده کارگران ساختمانی در ایران است که بعد از رکود گسترده ساخت و ساز در سال‌های نیمه‌ی دوم دهه ۹۰، همچون غولی مهیب بر سر زندگی کارگران و استادکاران ساختمانی آوار شده است.

عامل دوم، پایین آمدن ارزش پول ملی و کاستی گرفتنِ قدرت خرید کارگران است که آنها را علیرغم میل باطنی مجبور می‌کند دست از خان‌ومان خود بشویند و برای کار ساده ساختمانی به کردستان عراق بروند؛ این در حالی‌ست که براساس گفته‌های مکرر فعالان صنفی ساختمان، زندگی کارگران ساختمانی ایرانی در عراق با دشواری‌های بسیار همراه است.

در حال حاضر بیش از ۵۰ درصد کارگران و استادکاران ساختمانی استان کردستان بیکار هستند و بیکاری کارگران بازگشته از عراق بر این جمعیت بیکار افزوده می‌شود.

از آنجا که کردستان عراق ویزای کار به کارگران مهاجر نمی‌دهد، این کارگران با ویزای توریستی یک ماهه به عراق می‌روند و درنتیجه، اگر حادثه کار رخ بدهد، هیچ نهادی از آنها حمایت نمی‌کند؛ خبری از بیمه و پوشش حداقل دستمزد هم نیست و کار کردن تنها به ناگوارترین و پرخطرترین شیوه‌ی ممکن، یعنی روزمزدی بدون حمایت‌های قانونی، امکان‌‌پذیر است.

از این پیشتر، کارگران ایرانی با ویزای زیارتی یک‌ماهه که از طریق آژانس‌های زیارتی فروخته می‌شود به جنوب عراق می‌رفتند و در شهرهای مذهبی همچون کربلا و نجف نیز مشغول به کار می‌شدند. اما اکنون به دلیل شیوع کرونا، مسافرت به شهرهای جنوبی عراق برای یافتن کار، کمتر و کندتر شده است.

Share: