بیکاری ۴ هزار پرسنل شرکت حفاری جنوب و ۱۰ هزار نفر مرتبط با این شرکت در پی ترخیص ۲۰ دکل حفاری

بنا به خبر دریافتی، از دور خارج شدن ۲۰ دکل حفاری شرکت حفاری ایران به دستور وزیر نفت دولت روحانی، بیژن زنگنه، بیکاری چند هزار نفر را در پی دارد.

به این ترتیب، ترخیص این ۲۰ دکل حفاری در مجموع باعث بیکاری ۴هزار نفر پرسنل شاغل در آنها و همچنین، اشتغال حدود ۱۰ هزار نفر دیگر را که در ارتباط با صنعت حفاری مشغول به کار هستند را به خطر انداخته است.

به گزارش فارس، شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب به دستور بیژن زنگنه وزیر نفت، موظف به ترخیص ۲۰ دکل حفاری شرکت حفاری ایران شده است.

>

فارس می‌نویسد: «به طور کلی، ترخیص هر دکل منجر به بیکاری ۲۰۰ نفر از پرسنل مشغول به کار در دکل خواهد شد. در نتیجه، اجرای دستور وزیر نفت مبنی بر ترخیص ۲۰ دکل شرکت ملی حفاری ایران، بلاتکلیفی تقریبی ۴۰۰۰ نفر از پرسنل را در پی خواهد داشت. در حال حاضر، ۱۷ دکل از دکل‌های شرکت ملی حفاری ترخیص شده است و حدود ۳۴۰۰ نفر بلاتکلیف هستند.»

فارس ادامه می‌دهد: «هنوز تکلیف کارگران روزمزد، رادیومن‌ها و پرسنل مشغول به کار در شرکت‌های پیمانکاری که تداوم اشتغال‌شان وابسته به دکل‌هاست مشخص نیست.»

فارس اضافه می‌کند: «برآوردها حاکی از آن است که هر بیکاری مستقیم ناشی از ترخیص دکل حفاری، حدود ۳ برابر بیکاری غیرمستقیم ایجاد می‌کند، در نتیجه با ترخیص ۱۷ دکل حفاری، تا به الان اشتغال حدود ۱۰ هزار نفر که کارشان در ارتباط با صنعت حفاری است به مخاطره افتاده است.»

گفته می‌شود که هدف از این تعطیلی ۲۰ دکل، حمایت از طرح توسعه ۲۸ مخزن بوده است. این طرح توسعه در سال ۹۶ ظاهرا با هدف، جذب سرمایه توسط پیمانکاران طرح، افزایش تولید و ایجاد اشتغال صورت گرفته است؛ اما پیمانکاران این طرح به سادگی و با نامه وزیر نفت از آوردن سرمایه معاف شده‌ و مستوجب دریافت پیش پرداخت نیز شدند و عملاً به مصرف‌کننده بودجه تبدیل گردیدند.

این خبرگزاری در خصوص ایراداتی که به این طرح وارد است، می‌نویسد: «شایان ذکر است که علی‌رغم حمایت‌های وزیر نفت برای اجرای این طرح، وجود ایرادات اساسی در طرح توسعه ۲۸ مخزن باعث شده که از مجموع ۲۸ بسته طرح، صرفاً ۶ بسته بعد از گذشت ۲ سال آغاز به‌ کار نموده و پیشرفت آن طبق برنامه، حدود ۲۰ درصد و میزان عقب افتادگی آن ۸۰ درصد باشد. ۲۲ بسته دیگر هنوز دارای قرارداد فعال نیستند و مناقصه تعداد زیادی از این بسته‌ها نیز هنوز برگزار نشده است.»

فارس در پایان می‌نویسد: «در نتیجه به نظر می‌رسد دستور وزیر نفت به ترخیص ۲۰ دکل حفاری مشابه دستورات قبلی ایشان مبنی بر توقف کلیه فعالیت‌های سطح‌الارضی و تحت‌الارضی در کل مناطق نفت‌خیز جنوب و در راستای حمایت‌ متمرکز از طرح توسعه ۲۸ مخزن باشد که به عقیده برخی کارشناسان دارای ایراداتی اساسی در شیوه اجرا می‌باشد.»

  • برآورد مرکز پژوهش‌های مجلس از بیکاری ۲ تا ۶ میلیون نفر در اثر کرونا تا پایان سال جاری

ایرنا در گزارشی در شهریور سال ۹۷ نوشت: «شرکت ملی نفت ایران ابتدا مجوز توسعه ۲۷ مخزن در قالب قراردادهای عملیات‌محور را صادر کرد که در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۷ مجوز توسعه میدان قلعه نار نیز ابلاغ شد و تعداد مخازن به ۲۸ مخزن افزایش یافت.»

به نوشته ایرنا در آن تاریخ، اعتبار مورد نیاز برای توسعه این مخازن حدود ۴.۶ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود؛ یعنی با پرداخت پول به پیمانکاران مربوطه که مرتبط به خود مقامات شرکت نفت هستند، بودجه اختصاص داده شده، به جیب مقامات و وابستگان‌شان در شرکت نفت سرازیر می‌شود.

Share:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *