بی توجهی مسئولان شهری نسبت به مطالبات کارگران شهرداری لوشان

کارگران شهرداری لوشان طی روزهای ۲۴، ۲۵ و ۲۶ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰، در اعتراض به عقب‌افتادن دستمزدشان دست به تجمع زدند.

حدود ۸۰ کارگر شهرداری لوشان در این تجمع اعتراضی در برابر ساختمان شهرداری شرکت داشتند. اکنون پس از گذشت یک هفته به دلیل بی‌توجهی مسئولان شهری نسبت به خواسته‌های آنها، کارگران معترض هستند.

به گفته کارگران، در ۳ روز تجمع اعتراضی آنها هیچ یک از مسئولان شهری و اعضای شورای شهر به خواسته کارگران پاسخ ندادند. آنها می‌گویند: «ما کارگران شاغل در زیرمجموعه شهرداری لوشان با امید به حمایت اعضای شورای شهر به دفاتر آنها مراجعه کردیم. اما هنوز هیچ واکنشی که نشان دهد آنها به مشکلات ما توجه می‌کنند، دیده نمی‌شود.»

کارگران شهرداری لوشان افزودند: «مسئولان شهری و شورای شهر در ظاهر با کارگرانی که حقوق عقب‌افتاده دارند همراه هستند. اما واقعیت این که ما بدون حامی هستیم. در تجمع ۳ روزه نیز متوجه شدیم که مسئولان شهری و اعضای شورای شهر نمی‌خواهند بصورت مستقیم درگیر مشکلات ما شوند.»

کارگران افزودند: «نه تنها به مشکلات ما رسیدگی نمی‌کنند، بلکه سعی دارند به هر صورت موضوع مطالبات ما را تکذیب کنند. یک نمونه آن مصاحبه اخیر شهردار با یکی از رسانه‌های رسمی کشور بود.»

بنا به گفته کارگران مجموعه شهرداری لوشان، ۶ ماه است حقوق خود را دریافت نکرده‌اند. آخرین حقوقی که دریافت کردند، مربوط به آبان ماه ۹۹ بوده است. شهردار مدعی است که این مطالبات به شهردار قبلی برمی‌گردد و ایشان هر ماه حقوق پرداخت کرده است.

نگرانی کارگـران شـهرداری لوشـان از عملکرد شهردار

کارگران نسبت به وضعیت پیش آمده نگران هستند. شهردار در بخشی از مصاحبه خود گفته است که تعدادی کارگران حقوق خود را بروز دریافت کرده‌اند. تعدادی نیز دو ماه طلب دارند. این در حالی است که کارگران در جواب شهردار گفته‌اند: «طی ۱۰ سال گذشته هیچ وقت حقوق خود را بروز دریافت نکرده‌اند. ضمن این که کارگرانی که شهردار مدعی است دو ماه طلب دارند، ۱۰ نفر هستند که از دو ماه پیش کار خود را بصورت روزمزدی شروع کرده‌اند.»

کارگران با اعتراض نسبت به عملکرد شهردار تاکید کردند: «شهردار می‌تواند بخشی از مطالبات عقب‌افتاده کارگران را بپردازد. در صورتی که مخارج غیرضروری همانند پروژه چراغانی میدان بسیج یا درختکاری بخشی از فضای سبز شهر را متوقف نماید.»

کارگران در خاتمه گفتند: «انتظار داشتیم آقای شهردار بعد از رفتار توهین‌آمیزی که با دو کارگر داشت، حداقل از آنها معذرت‌خواهی می‌کرد. علاوه بر این شهردار دو هفته فرصت برای پرداخت حقوق به کارگران داده است. اگر با اتمام این دو هفته بی‌توجهی نشان دهد، مجددا اعتراضات خود را از سر خواهیم گرفت.»

Share: