بیمه کارگران ساختمانی از جمله مواردی است که از طرف نمایندگان مجلس مورد بی‌اعتنایی قرار گرفته است. این موضوع که از دو سال و نیم پیش در صحن علنی مجلس مطرح شده، اما همچنان با بی‌توجهی مجلس به نتیجه‌ای نرسیده است.

میکائیل صدیقی، رئیس کانون انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی استان کردستان می‌باشد. وی روز ۸ خرداد ۱۴۰۱، در سخنانی به دست‌های پنهان در مجلس که بر علیه منافع کارگران اقدام می‌نمایند، اشاره کرد. صدیقی صراحتا اعلام داشت که «برخی از نمایندگان طرف سرمایه‌داران هستند و مطالبات کارگران برای آنها اهمیتی ندارد». وی تأکید نمود که نمایندگان مجلس در شعار دادن، همه مدافع کارگر هستند؛ اما وقتی پای عمل در میان می‌آید، اینگونه نیستند.

مصوبه بیمه کارگران ساختمانی را دو سال و نیم است معطل کرده‌اند

موضوع رسیدگی به بیمه کارگران ساختمانی، دو سال و نیم پیش در صحن علنی مجلس مطرح شد. طرح مربوطه، پس از بررسی و تصویب توسط نمایندگان، برای بررسی بیشتر به کمیسیون اجتماعی مجلس ارائه شد. اما از آن زمان تاکنون هیچ اقدامی در این زمینه انجام نشده است.

میکائیل صدیقی در سخنانش به سختی کار کارگران ساختمانی و مشکلاتی که به‌طور روزانه با آن دست به‌گریبان هستند، پرداخت. وی در این زمینه گفت:

 «کارگران ساختمانی بسیاری هستند که در این مدت بدون اینکه بیمه باشند کار کردند و دچار حوادث شدید شدند. برخی از آنها فوت کردند. کارگری را تصور کنید که بر اثر حادثه کار خانه‌نشین شده، این کارگر چگونه می‌تواند بدون حمایت بیمه‌ اجتماعی سر کند؟ همین طور در مورد خانواده‌ کارگرانی که فوت کرده‌اند، این خانواده‌ها بعد از فوت سرپرست خانواده به حال خود رها می‌شوند. مسئولیت همه‌ اینها بر روی دوش نمایندگانی است که با تصویب این طرح مخالفت می‌کنند و دائم آن را به تاخیر می‌اندازند».

وعده‌های نمایندگان برای رفاه کارگران پوشالی است

قرار بود که اصلاحیه بیمه کارگران ساختمانی در اوایل اردیبهشت ۱۴۰۱ به صحن علنی مجلس آورده شود. اما گذشت زمان نشان داد که این گفته نیز وعده و وعید پوشالی بوده و کسی به دنبال اجرایی شدن آن نیست. رئیس کانون انجمن‌های صنفی کارگران در این زمینه توضیح داد که قرار بود این اصلاحیه ۴۵ روز پیش به صحن مجلس بیاید. اما تاکنون در این زمینه تأخیر شده است و کسی هم بدنبال اجرای آن نیست. صدیقی در گلایه نسبت به چنین رویکردی گفت:

«پارسال هم همین اتفاق افتاد. تصویب اصلاحیه به کمیسیون اجتماعی ارجاع داده شد. دائم می‌گفتند که قرار است آن را به صحن علنی مجلس بیاوریم. اما هرگز چنین اتفاقی نیفتاد».

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.