تاثیر آلودگی ناشی از دود غلیظ پالایشگاه آبادان بر کارگران

دود غلیظ پالایشگاه آبادان آلودگی شدیدی را بوجود آورده است. کارگران در چنین محیطی، در معرض خطرات جدی و آسیب‌های غیرقابل جبران قرار گرفته‌اند.

به گفته منابع کارگری در پالایشگاه آبادان، کارگران شاغل در این پالایشگاه اغلب فصل‌های سال هوایی دودآلود را تجربه می‌کنند.

آنها می‌گویند: «مشکل فنی ایجاد شده در قسمت کت‌ کراکر پالایشگاه، دود غلیظی را بر آسمان شهر آبادان ایجاد کرده است. این دود و آلودگی شدید تاثیر غیرقابل جبرانی بر سلامت کارگرانی دارد که در شرایط سخت و زیان‌آور و یا در فضای آزاد کار می‌کنند.»

سلامت کارگران در معرض تهدید جدی ناشی از دود غلیـظ پالایشگـاه آبـادان

یکی از کارگران می‌گوید: «میزان آلودگی هوای شهر آبادان طی ۳ روز گذشته بر اثر انتشار دود غلیظ به مرحله هشدار رسیده است. سلامت کارگران هر لحظه با وجود دودهای سمی و سرطان‌زای گوگرد و کاتالیسم در فضای پالایشگاه، در معرض تهدید قرار دارد. اما تاکنون اقدام جدی و قابل توجهی از سوی مسئولان مشاهده نشده است.»

وی ادامه می‌دهد: «آلودگی هوای محیط کار در بازدهی و راندمان کارگران تاثیر منفی دارد. جدا از کارگران پالایشگاه، کارگرانی که در سطح شهر نیز مشغول به کار هستند، تحت تاثیرات جسمی، روحی و روانی گازهای سمی قرار می‌گیرند.»

این کارگر پالایشگاه افزود: «هزینه‌های بهداشتی و درمانی کارگران به دلیل آلودگی هوا افزایش یافته است. به گفته پزشکان، بیماری‌های قلبی و عروقی، امراض انسداد مزمن ریه، آسم و آلرژی، افسردگی و اضطراب و انواع بیماری‌های پوستی ناشناخته، گریبانگیر کارگران پالایشگاه و سایر کارگران شده است.»

وی در ادامه یادآور شد: «فعالیت نیروی کار در محیط‌های ناسالم، علاوه بر مشکلات جسمی، باعث مشکلات روحی و روانی خواهد شد. آلودگی شدید هوای پالایشگاه بخصوص در ۳ روز گذشته نیروی کار را در معرض خطرات جدی و آسیب‌های غیرقابل جبران قرار داده است.»

کارگر پالایشگاه آبادان در خاتمه تصریح کرد: «سردرد، دل‌پیچه، سرگیجه، خارش چشم، التهاب گلو و سوزش و درد سینه، عوارض دیگر مواد سمی است. این مواد سمی ناشی از دود پالایشگاه باعث مراجعه مستمر به مراکز درمانی و افزایش هزینه‌های درمانی برای کارگران شده است.»

Share: