تاثیر گرانی دلار بر وضعیت زندگی کارگران

حداقل حقوق کارگران ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است که بر اساس قیمت فعلی نرخ ارز، ماهی ۱۰۰ دلار می‌شود.

در این میان، گرانی دلار باعث شده است تا برای مردم و به خصوص کارگران ایرانی، دریافت حقوق به ریال و پرداخت هزینه‌های زندگی‌شان به دلار باشد. به دلیل سیاست‌های غلط دولتمردان و مسئولان، نرخ دلار در ایران شیب افزایشی به خود گرفته است. این موضوع باعث شده است تا اکثریت جامعه با مشکل روبرو شوند.

به گزارش ایلنا از اصفهان، وقتی حرف از تحریم و گرانی دلار می‌شود، عده‌ای از مردم می‌خواهند همچنان طاقت بیاورند و مقاومت کنند؛ بخش قابل توجهی از این افراد اتفاقا مسئولانی هستند که سکان مدیریت شهر، استان و یا کشور را بر عهده دارند و از قضا از حقوق‌های بالایی برخوردارند.

مدیرانی که یا سودشان از هر قرارداد و پروژه شهری و استانی، کمتر از ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون تومان نیست و یا بنا به گفته‌ها، در یک واریزی حقوق، ۲۳۱ میلیون تومان دریافت می‌کنند.

در همین رابطه، پرداخت حقوق و دستمزد کارگران روز به روز سخت‌تر شده و گرانی نه تنها سفره شهروندان را کوچک کرده، بلکه شرایط کار را نیز برای بسیاری از صاحبان مشاغل و تولیدکنندگان سخت کرده است.

شهرداریهای کشور یکی از آن سازمان‌ها و نهادهایی هستند که دارای پرسنل زیادی می‌باشند و تامین بودجه اداره شهرها و دستمزد پرسنل شهرداری‌ها در این روزهای سخت کرونایی، طاقت‌فرسا شده است.

شهردار اصفهان در این باره می‌گوید: «شرایط تحریم‌ها و گرانی دلار مشکلات زیادی برای ما ایجاد کرده است؛ با این حال ما با تعامل و لابی‌گری با تهران تلاش کرده‌ایم چرخ حرکت پروژه‌های عمرانی شهر متوقف نشود.»

مدیرعامل قطار شهری اصفهان نیز در رابطه با مزایای سختی‌کار کارگران پروژه‌ها می‌گوید:

«کاش سختی کار می‌دادند؛ در حال حاضر شرایط به گونه‌ای است که پرداخت حقوق‌ها نیز با تاخیر صورت می‌گیرد.»

وی با اشاره به تامین اعتبار در شهرداری‌ها تصریح می‌کند: «سفت‌کاری و نازک‌کاری ایستگاه‌ها با منابع داخلی شهرداری و اوراق مشارکت صورت می‌گیرد. بر این اساس، سالی ۵۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت به شهرداری اصفهان تخصیص داده شده و نصف دیگر بودجه بر عهده دولت است؛ اما با این شرایط، تامین بودجه با دشواری‌های زیادی روبرو است.»

Share: