تاکید کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل نسبت به وجود «ابهامات» در پرونده «نوید افکاری

نوید از اجراء قریب‌الوقوع اعدام بی‌خبر بود

 گروهی از کارشناسان ارشد حقوق بشر سازمان ملل متحد، با صدور بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن اعدام نوید افکاری، تاکید کردند: حکومت ایران از «اعدام یک ورزشکار برای ترساندن مردم» استفاده کرده است. حکم اعدام نوید افکاری، کشتی‌گیر ۲۷ ساله که پس از اعتراضات مرداد ۹۷ در شیراز بازداشت شده بود و به قتل یک کارمند حراست شیراز هم متهم بود، بطور ناگهانی در روز شنبه ۱۲ سپتامبر/۲۲ شهریور، به اجرا درآمد. یک فایل صوتی نشان می‌دهد که نوید افکاری از اجراء قریب‌الوقوع حکم اعدام خود بی‌خبر بوده است. فعالان سیاسی از جمله ابوالفضل قدیانی، اعدام نوید افکاری را «جنایتی ظالمانه» ارزیابی می‌کنند. 

پنج کارشناس ارشد حقوق بشر سازمان ملل متحد، در بیانیه‌ای در واکنش به اعدام نوید افکاری، کشتی‌گیر ۲۷ ساله، ضمن ابراز تاسف عمیق از این اقدام حکومت جمهوری اسلامی ایران، نوشتند: اعدام یک ورزشکار توسط مقامات (ایران) برای ترساندن مردم در این شرایط ناآرامی‌های اجتماعی عمیقا آزاردهنده است. در این بیانیه، که روز دوشنبه ۲۴ شهریور/۱۴ سپتامبر، در ژنو منتشر شد، به ابهامات در پرونده نوید افکاری و اعدام ناگهانی او اشاره شده است.

در این بیانیه که به امضاء «جاوید رحمان، اگنس کالامار، کلمنت نیالتسوسی‌ وول، نیلز ملزر و ایرنه خان» رسیده است، «اعدام نوید افکاری»، «دومین اعدام در رابطه با اعتراضات» در ایران، «در دو ماه گذشته» عنوان شده و تاکید شده است: «با تکرار نگران کننده صدور احکام اعدام معترضان، این موضوع نگرانی‌ها درباره واکنش مقامات ایرانی به اعتراضات و هر گونه ابراز مخالفت یا اظهار نظر را افزایش می‌دهد».

در بیانیه کارشناسان ارشد حقوق بشر سازمان ملل متحد به ابهامات در پرونده قضایی نوید افکاری اشاره شده و آمده است: اعدام ناگهانی نوید افکاری، اقدامی «خودسرانه» و «بی‌توجهی فاحش به حق حیات» می‌باشد. 

پنج کارشناس ارشد حقوق بشر سازمان ملل متحد تاکید کردند: «اگر افکاری مرتکب قتل شده وگناهکار بوده است، چرا دادگاه او پشت درهای بسته و پنهانی و با استفاده از اعترافات اجباری زیر شکنجه انجام شده است؟».

Share: