تاکید کارگران و بازنشستگان در روز جهانی کارگر بر بهبود وضعیت معیشتی و امنیت شغلی

همزمان با روز جهانی کارگر و به دنبال فراخوان قبلی برای تجمع در مقابل ادارات تامین اجتماعی، کارگران، بازنشستگان و مستمری‌بگیران این سازمان با برگزاری تجمع‌هایی در مقابل ادارات تامین اجتماعی خواهان بهبود وضعیت معیشتی و امنیت شغلی خود شدند.

تجمع کنندگان  بر خواسته‌‌های اصلی خود از جمله حق معیشت بالاتر از خط فقر، درمان رایگان، برخورداری از حق مشارکت و حق تشکل‌های مستقل تاکید کردند. 

این تجمع در شهرهای مختلف از جمله: تهران، کرج، مشهد، اراک، خرم‌آباد، کرمانشاه،تبریز، مریوان، سروآباد، سنندج، هفت‌تپه، و … برگزار شده است.

روز جـهانی کـارگر در زیر سایه سرکوب و دستگیری تجمع کنندگان در تهران

نیروهای امنیتی در تهران، خیابانهای اطراف سازمان تامین اجتماعی را قرق کرده تا جلو تجمع کارگران و بازنشستگان را بگیرد.

همزمان در مقابل وزرات کار مراسمی توسط تشکل دولتی خانه کارگر برگزار شد. این مراسم دولتی، توسط نیروهای امنیتی محافظت می‌شد. آنها با اینکار خود از ورود نیروهای مستقل به آنجا و طرح خواسته‌های واقعی خود جلوگیری کردند.

 روز جهانی کارگر در حالی فرا می‌رسد که آمارهای منتشره حاکی از وخیم‌تر شدن شرایط زندگی و امنیت شغلی کارگران است. در یک سال گذشته تجمعات اعتراضی کارگران با سرکوب نیروهای امنیتی همراه بوده است. در آخرین نمونه کارگران کارخانه سامان کاشی بروجرد که برای رسیدگی به وضعیت شغلی خود تجمع کرده بودند؛ توسط نیروی سرکوبگر انتظامی مورد ضرب وجرح قرار گرفته و عده‌‌ای از آنها بازداشت شدند.

از جمله شعارهای تجمع کنندگان عبارت بودند از :

ما دیگه رای نمیدیم از بس دروغ شنیدیم

تاحق خود نگیریم از پا نمی‌نشینیم

فریاد فریاد از این همه بیداد

دشمن کارگران دولت غارتگران

خواسته ما همینه حقوق طبق تورم

هزینه ها دلاریه  حقوق ما ریالیه

یک اختلاس کم بشه  مشکل ما حل میشه

 اصلی‌ترین خواسته تجمع کنندگان ایجاد امنیت شغلی و ملغی کردن قراردادهای کوتاه مدت است. تحمیل قراردادهای یک ماهه، سه ماهه و .. به کارگران بدترین ظلم به آنها و محروم کردن کارگران از حقوق حقه‌شان می‌باشد. در بحث درمان هم نداشتن بیمه و پاسخگو نبودن بیمارستانها برای درمان این قشر از مهم‌ترین خواسته های آنها میباشد.

Share: