هرانا: ا دادگاه تجدید نظر استان تهران حکم محکومیت مصطفی حسینی طباطبایی و ۷ نفر از همراهانش را عینا تایید کرد.

بر اساس این حکم، که توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران صادر و به محمد حسین آقاسی وکیل متهمان این پرونده ابلاغ شده، از بابت اتهام «تشکیل گروه به قصد اقدام علیه امنیت ملی» سیدمصطفی حسینی طباطبایی به ۸ سال حبس تعزیری، عبدالحمید آسوده خلجانی به ۵ سال حبس و مجید ناصری به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شدند. همچنین پنج تن دیگر از متهمان این پرونده به نام های محسن رضوانی خالدی، کوروش موذنی، علیرضا بهادری نژاد، رضا رهنما و محمدحسین ابن الرضا هر کدام به ۲ سال حبس تعزیری (که به مدت پنج سال به تعلیق درآمده است) محکوم شدند. محکومان این پرونده علاوه بر احکام یاد شده به منع عضویت در گروه ها و دستجات سیاسی و اجتماعی (در فضای مجازی و غیر آن) و منع خروج از کشور به مدت ۲ سال نیز محکوم شدند.

پیشتر این حکم توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشار صادر شده بود.

سیدمصطفی حسینی طباطبایی، پژوهشگر قرآن ۸۷ ساله که به دلیل داشتن برداشت متفاوت از قرآن از سوی حکومت ایران پیشتر نیز مورد انتقاد قرار گرفته بود، به همراه جمعی از نزدیکانش از جمله محسن رضوانی خالدی، کوروش موذنی، علیرضا بهادری نژاد، رضا رهنما و محمدحسین ابن الرضا در فروردین ماه ۱۴۰۰ توسط ماموران اطلاعات سپاه بازداشت و مدت دو ماه را در سلول های انفرادی نگهداری شدند. این افراد در نهایت به قید وثیقه یک میلیارد تومانی آزاد شدند. همزمان با این بازداشت ها، جلسات تفسیر قرآن، نماز و سخنرانی های آقای طباطبایی نیز با فشار اطلاعات سپاه تعطیل شدند.

در بهار امسال و پس از انتشار ویدئویی جنجالی از آقای طباطبایی که وی در آن به مناظره با «آیت الله قزوینی» و عدم وجود دلایل کافی برای اثبات «امام زمان» می پردازد. از خرداد تا مرداد ماه ۱۴۰۱ آقای طباطبایی و سایر افرادی که همراه با وی بازداشت و به قید وثیقه آزاد بودند، در دفتر نظارت و پیگیری در خیابان ایرانشهر به مدت ۲۱ جلسه مورد بازجویی قرار گرفتند.

گفتنی است در این پرونده ۴۱ نفر احضار و بازجویی شدند که در حال حاضر پرونده ۵ تن دیگر از نزدیکان آقای طباطبایی در دادسرا مفتوح است و برای سایرین قرار منع تعقیب صادر شده است.

در کیفرخواست صادره، این شهروندان به فعالیت آموزشی و تبلیغ انحرافی مغایر و مخل به شرع مقدس اسلام از طریق انتشارکتاب، برگزاری جلسات تفسیری و نماز جمعه به صورت غیرقانونی و راه اندازی سایت ها، کانال ها و گروه ها در فضای مجازی با هدف ترویج عقاید ضاله، پخش شبهات و تضعیف مبانی شیعه و غیره متهم شده بودند. در این کیفرخواست مصادیق دیگری برای اتهامات منجمله «انکار ولایت امیرالمومنین علی علیه السلام»، «انکار ولایت مطلقه فقیه»، «نفی توسل»، «نفی علم غیب پیامبر و معصومین علیهم السلام»، «نفی شهادت حضرت زهرا»، «نفی تقلید» و «رد اعتقاد به امام زمان» نیز مطرح شده بود.

امیرعماد میرمیرانی، معروف به «جادی» و از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری اخیر توسط دادگاه انقلاب تهران به تحمل ۶ سال حبس محکوم شد. در صورت تایید این حکم در مرحله تجدیدنظر، با اعمال ماده ۱۳۴ مجازات قانون اسلامی، مجازات اشد یعنی ۵ سال حبس در خصوص وی قابل اجرا خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امیرعماد میرمیرانی، معروف به جادی به تحمل دوران حبس محکوم شد.

براساس مطلبی که این برنامه نویس و فعال حوزهٔ تکنولوژی های جدید در صفحه شخصی خود منتشر کرده است، وی توسط دادگاه انقلاب تهران از بابت اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی به تحمل ۵ سال حبس و از بابت اتهام تبلیغ علیه نظام به یک سال حبس محکوم شده است.

مطالب منتشر شده توسط این شهروند در پلتفرم توییتر از مصادیق اتهامات وارده علیه وی عنوان شده است.

در صورت تایید این حکم در مرحله تجدیدنظر، با اعمال ماده ۱۳۴ مجازات قانون اسلامی، مجازات اشد یعنی ۵ سال حبس در خصوص اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی برای وی قابل اجرا خواهد بود.

آقای میرمیرانی در اواسط مهرماه در جریان اعتراضات سراسری بازداشت شد. وی اواخر آبان از زندان اوین به زندان تهران بزرگ منتقل شد و از حق دسترسی به وکیل محروم مانده بود.

وی پس از حدود ۷۰ روز با تودیع قرار وثیقه به صورت موقت و تاپایان مراحل دادرسی از زندان تهران بزرگ آزاد شد.