تجمعات اعتراضی کارگران

طی روز های گذشته، جمعی از کارگران شرکت کنتورسازی قزوین، شماری از کارگران قطار شهری اهواز، سه تن از رانندگان شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه و جمعی از دانش‌آموختگان حقوق در تهران، در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

روز سه شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۸؛ جمعی از کارگران شرکت کنتورسازی قزوین در اعتراض به حقوق معوقه خود و نیز سایر مشکلات این واحد تولیدی، مقابل استانداری این استان، دست به تجمع اعتراضی زدند.

کارگران شرکت کنتورسازی قزوین روز چهارشنبه با حضور در مقابل استانداری این استان خواستار رسیدگی به مشکلات خود شدند.

این افراد که حدود ۵۰ نفر بودند، خواستار دریافت حقوق معوقه خود و نیز سایر مشکلات این واحد تولیدی شدند.

یکی از کارگران گفت: شرکت از سال ۹۴ با مشکلات عدیده ای دست و پنجه نرم می‌کند و نبود ثبات مدیریت در این شرکت سبب شده تا حقوق کارگران تضییع شود.

وی که خود را ولی الله ۳۷ ساله معرفی کرد، اضافه کرد: این شرکت حدود ۵۰۰ نفر نیروی کار داشت که پس از خصوصی سازی و واگذاری شرکت به برخی مدیران، تعدیل نیروها شروع شده و اکنون تعداد نیروهای کار به ۱۵۰ نفر رسیده است.

وی به تولیدهای غیر مستمر در شرکت اشاره کرد و گفت: هر دفعه با تزریق تعدادی مواد اولیه خط‌های تولید شرکت راه اندازی می‌شود و مجدداً تولید متوقف می‌شود، این درحالی است که مطالبات حق عیدی کارگران پرداخت نشده و شرکت در وضعیت بلاتکلیفی قرار دارد.

حمیده زرآبادی نماینده مردم قزوین، البرز و آبیک نیز در جمع کارگران حضور یافت و کارگران به بیان مطالبات خود پرداختند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی در تماس تلفنی با مسعود بابایی رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی خواست که هرچه سریع‌تر به مشکلات کارگران رسیدگی شود.

چندی بعد نماینده کارگران برای صحبت پیرامون مشکلات به داخل استانداری رفت.

تجمع کارگران قطار شهری اهواز

روز چهارشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۸؛ جمعی از کارگران قطار شهری اهواز در اعتراض به حقوق معوقه خود، مقابل ساختمان شهرداری اهواز، دست به تجمع اعتراضی زدند.

جمعی از کارگران قطار شهری اهواز روز چهارشنبه با حضور در مقابل ساختمان شهرداری اهواز خواستار پرداخت معوقات خود شدند.

یکی از این کارگران که خواست نامش در خبر ذکر نشود به خبرنگار ایرنا گفت: هم اکنون ۱۶ ماه حقوق و عیدی سال ۹۸ را از شرکت کیسون پیمانکار قطار شهری اهواز طلب داریم و از ابتدای امسال تاکنون مبلغ ۱۳ میلیون ریال به صورت علی الحساب به ما داده شده است.

وی با اشاره به بستن درب کارگاه توسط کارکنان قطار شهری اهواز ادامه داد: صبح امروز مقابل ساختمان قطار شهری اهواز حاضر شدیم اما پس از آنکه نتیجه‌ای نگرفتیم به دفتر نماینده ولی فقیه در خوزستان رفتیم و پس از آن به شهرداری مرکزی آمدیم تا شاید مسئولان راهی برای حل مشکلات ما پیدا کنند.

وی گفت: پارسال تنها ۶ حقوق ما را دادند که آن هم برای تسویه سال ۹۶ بود، این نحوه پرداخت از سوی شرکت کیسون اصلاً عادلانه نیست.

چندی پیش نیز تعدادی از کارگران متروی اهواز مدعی اخراج شدن از شرکت کیسون به دلیل اعتراض به پرداخت نشدن حقوق شدند.

عملیات اجرایی مترو اهواز بهمن سال ۸۵ آغاز شد اما پیشرفت این پروژه پس از گذشت بیش از ۱۳ سال هنوز کمتر از ۳۰ درصد است.

پروژه متروی اهواز از نیروگاه زرگان در شمال شرقی اهواز شروع می‌شود و پس از عبور از میدان‌های اصلی شهر، در منطقه بقایی در جنوب غربی اهواز به انتهای مسیر خود می‌رسد. طول این مسیر بر اساس مصوبه شورای عالی ترافیک کشور ۲۳ کیلومتر و شامل ۲۴ ایستگاه است. این پروژه به ۲ گام دسته بندی و گام نخست آن از فرودگاه تا مصلا با ۶ ایستگاه تعیین شده است.

پروژه قطار شهری اهواز از اواخر پارسال تاکنون به دلیل مشکلات مالی به حالت تعطیل درآمده است.

تجمع دانش‌آموختگان حقوق

روز چهارشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۸؛ جمعی از دانش‌آموختگان حقوق در اعتراض به ظرفیت‌های پایین آزمون وکالت و بیکار ماندن بسیاری از این دانش‌آموختگان، مقابل مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه‌قضائیه در تهران، دست به تجمع اعتراضی زدند.

جمعی از دانش‌آموختگان حقوق با تجمع در مقابل مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه‌قضائیه اعتراض خود را نسبت به ظرفیت‌های اندک آزمون وکالت اعلام کردند.

تعداد بسیاری از دانش‌آموختگان رشته حقوق ظهر امروز در مقابل مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه‌قضائیه تجمع کردند.

این افراد نسبت به ظرفیت‌های پایین آزمون وکالت اعتراض داشتند و تاکید کردند که بسیاری از این جامعه اکنون بیکار هستند و باید فکری به حال آنها کرد.

آنها همچنین خواستار حذف ظرفیت و جایگزینی آن با احراز صلاحیت علمی در آزمون وکلای قوه قضائیه شدند.

در ادامه این تجمع اعتراضی، علی بهادری جهرمی رئیس مرکز وکلای قوه‌قضائیه به میان آنها آمد و از نزدیک در جریان مطالبات این تجمع کنندگان قرار گرفت و با آنان به گفت‌وگو نشست. وی در دیدار با این تجمع‌کنندگان وعده پیگیری مشکلات دانش‌آموختگان حقوق را داد. بهادری همچنین خبر از برگزاری آزمون وکالت این مرکز در پاییز خبر داد. همچنین وی دستور تشکیل جلسه‌ای فوری در ساختمان مرکز وکلای قوه‌قضائیه برای بحث و پاسخ به سوالات معترضین داد.

در این جلسه تجمع کنندگان با طرح مشکلاتی نظیر ظرفیت‌های حداقلی پذیرش وکیل از سوی نهادهای مربوطه و گرانی حق‌الوکاله‌ها در اثر کمبود وکیل، خواستار برگزاری آزمون وکالت مرکز وکلا با معیار علمی، احیای ظرفیت وکلای کارگشایی و رفع معضل بیکاری دانش‌آموختگان حقوق شدند و در پایان جلسه رئیس مرکز ضمن پذیرش نکات مد نظر تجمع کنندگان، قول پیگیری این مطالبات را به آنان داد.

این درحالی است که طی هفته‌های گذشته نیز دانش آموختگان حقوق به طولانی شدن روند رسیدگی به طرح جامع پذیرش و آموزش وکالت مقابل مجلس تجمع کرده بودند.

تجمع رانندگان شرکت واحد اتوبوسرانی تهران

به گزارش سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، امروز چهارشنبه ۱۹ تیرماه ۱۳۹۸، سه تن از رانندگان شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه برای سومین روز پیاپی در اعتراض به اخراج از کار، در مقابل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دست به تحصن و تجمع زدند.

این شهروندان در تحصن روز جاری با در دست داشتن شعارنوشته هایی، ضمن اعتراض به عدم پاسخگویی مسئولین، خواهان بازگشت به کار خود شدند.

ناصر محرم زاده، فرحناز شیری و حسین کریمی سبزوار، سه راننده ای هستند که در پی پرونده سازی از ادامه فعالیت در این شرکت اخراج شده اند.

“فرحناز شیری”، اولین زن راننده شرکت واحد اتوبوسرانی تهران حدود ۱۰ سال است که از کار اخراج شده است. این راننده زن طی این مدت سه بار از دیوان عدالت اداری رای بازگشت به کار گرفته اما کارفرما هر بار با استفاده از نفوذ و روابط فراقانونی خو از بازگشت وی به کار جلوگیری کرده است.

Share: